2016-06-19, 14:01
  #133057
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av April62
Det får bli en gissning. Troligtvis lämnades den ut till LH 2014.

Intressant att du undviker kärnfrågan. Den är tydligen fortfarande känslig.
2016-06-19, 14:07
  #133058
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
1) Nån gång ska vara den första även för Brandtler, om så är fallet vet ingen och det är fullständigt ointressant. Det är ofta advokater som agerar målsägandebiträde likaväl. Varför skulle det vara en osanning? Påhitt från dig igen. Han kan mycket väl ha fått frågan innan HS.

2) Vad yrar du om? Självfallet handhas fallet där brottet sker - inbillar du dig att rättsfall flyttas hur som helst i Sverige eller vad?
Denna domare du tjatar om satt inte i TR, han satt inte i HovR och ej heller i HD - därav ointressant eftersom det handlar om domslut utifrån teknisk bevisning och inte häktning.

3) De inledande förhören räknas inte eftersom han inte är anhållen. Är du dement eftersom jag fått skriva det här flertal ggr? Då tar vi det igen:
NB delges misstanke den 13/6 (s.1437 i FUP). Från detta datum läses hans rättigheter upp bl.a rätten att få en offentlig försvarare och han anhålls.

13/6, 14/6 - Advokat HS.
15/6 - Advokat IR.
22/6 - Advokat IR med via telefon.
23/6 - Advokat EHG ersätter IR.
10/7, 18/8, 15/9 - Advokat IR.

4) Nej, jag har inte problem med min syn angående djur. Jag anser däremot att du överdriver oväsentligheter som inte har ett skit med fallet att göra. Katten omhändertagits av grannen så lägg ner ditt dravel. Självklart lämnar inte polisen djur vind för våg så ditt exempel är irrelevant.

Jag tror att Irina brydde sig om sin katt, att grannen tar väl hand om den nu. Däremot handlar det du skriver om inte minsta omtanke om djur - du använder katten som slagträ i din kamp att gnälla på polisen.

Det ÄR märkligt att familjen (läs SH) valde eller fick UTVALT en advokat som inte har brukar arbeta aom målsägande utan just sexualbrottsadvokat. Det går inte att komma förbi det.

Kände "familjen" Brandlter eller brukar han försvara militären? Eller varför dök han upp?

Det hjälper inte att du skriver upp datum: det bara befäster faktumet att förhör 1-7 var NB praktiskt sett utan försvar.

Jo man förhör även gripna. Ett utav polisen fulknep är att så länge de kan förhöra dessa tre litauer som just "gripna " (kolla på klockslagen) för att slippa ha med en försvarsadvokat. Mycket fult gjort.
2016-06-19, 14:13
  #133059
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Efter att ha sett Tore Brandtler i aktion tycker jag att han verkar ha varit ett utmärkt biträde. Jag är övertygad om att han har varit en klippa för familjen - lugn, auktoritativ, klok och kunnig. Det kanske fanns någon, som kunde göra den bedömningen...

Anledningen till att han kom upp på nytt är att han försvarat en sexualbrottsling i ett uppmärksammat mål. Så som han brukar göra. Han har alltså inte försvarat den målsägande målet dvs den våldtagne. Jag hade förväntat mig att han skulle fortsätta vara målsägandebiträde och emotser gärna tips på när han hoppar in på denna bana på nytt.
2016-06-19, 15:08
  #133060
Medlem
sisotalos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Utbyggnaden är ju fortfarande avspärrad och därmed ej öppen ens för fastighetsägare (Sisotalo ljuger som en halt häst travar), men som sagt tidigare - En alternativ lokal för hantering av jaktbyten kan nog ha upprättats, vilket i sin tur bådar för att denna utbyggnad är rakt onödig när avspärrning väl släpps. Hoppas den betraktas så iaf... Vilken normal människa skulle ens vilja använda den utbyggnaden till någonting efter detta?

https://www.dropbox.com/s/8oeaue3n7pqtet0/R%C3%B6r%20fr%C3%A5n%20sidan.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yy5b4g65skwc481/R%C3%B6r%20bakifr%C3%A5n.jpg?dl=0

Här kan man se resultat av att spärren togs bort. Den plaströren som åklagaren säger att Lisa var hängd på - finns inte kvar. Plaströren vad mindre än hålet i betongväggen. Om 50 kilo skulle ha hängt på hade man kunnat se märken på plastens undersida. Nu kan man inte göra detta.

Lika omöjligt är att undersöka den andra mordplatsen, Byssjan eftersom polisen har tagit den.

Den tekniska granskningen av domen har därmed omöjliggjorts. Däremot är det klart med karaktärsvittnen. Efter rättegången kan folk säga fritt, att Nerius inte var en sexdåre.

Däremot historien om utspridda ägodelar av Lisa är helt obegripligt. De flesta hittades av "Familjens vänner". Alla i Kinnekulle berättar emellertid att de var militären som kom med sina helikoptrar och svarta bilar. Alla bitar hittades på en väg som inte är vägen mellan Kafet och Martorp, det ända som finns vid denna väg är Gum , där Gustav Jönsson bor.
2016-06-19, 15:31
  #133061
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sisotalo
https://www.dropbox.com/s/8oeaue3n7pqtet0/R%C3%B6r%20fr%C3%A5n%20sidan.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yy5b4g65skwc481/R%C3%B6r%20bakifr%C3%A5n.jpg?dl=0

Här kan man se resultat av att spärren togs bort. Den plaströren som åklagaren säger att Lisa var hängd på - finns inte kvar. Plaströren vad mindre än hålet i betongväggen. Om 50 kilo skulle ha hängt på hade man kunnat se märken på plastens undersida. Nu kan man inte göra detta.

Lika omöjligt är att undersöka den andra mordplatsen, Byssjan eftersom polisen har tagit den.

Den tekniska granskningen av domen har därmed omöjliggjorts. Däremot är det klart med karaktärsvittnen. Efter rättegången kan folk säga fritt, att Nerius inte var en sexdåre.

Däremot historien om utspridda ägodelar av Lisa är helt obegripligt. De flesta hittades av "Familjens vänner". Alla i Kinnekulle berättar emellertid att de var militären som kom med sina helikoptrar och svarta bilar. Alla bitar hittades på en väg som inte är vägen mellan Kafet och Martorp, det ända som finns vid denna väg är Gum , där Gustav Jönsson bor.

Du har tagit dig in på avspärrad plats alltså? Intressant.

Röret plockades ned i syfte att analyser besudlingar och det är ett föremål som kvarstår som beslagtaget. Eftersom det inte är beskrivet att röret varken eller är skavt/skrapat där det enligt dig borde bära spår, är inte detsamma som att det fastslagits sakna spår. Det är ingjutet ett grövre plaströr i väggen där "mord-röret" löpt genom. Du/man kan lika gärna utgå från att det finns spår, eller att spår inte lämnats, då det ej ens är beskrivet.
Enligt bild på sid.663 i FUP visas hålet genom väggen, och på bilden är PEM-slangen redan nedplockad (bilder sammanställda i FU 2015.10.01)

"Fyndvägen"´s avslut mot Martorp stämmer otvivelaktigt ihop med vad vittnen sett för slags bil komma farande med ett dammoln bakom sig.
Fyndvägen (FUP sid.762) leder som du ser nödvändigtvis inte förbi gården Gum, då det finns en trevägs-korsning på fyndvägen innan Gum.
Fyndvägen kanske är lättare att begripa om man kan föreställa sig att Nerijus kört där med Lisa´s kropp i bilen, och utom synhåll från bebyggelse på vägen här blivit "avslappnad" nog att viss sinnesnärvaro gradvis tog tag i honom och fick honom att inse att det vore klokt att göra sig av (separera från kroppens tilltänkta plats) med sådant som helt direkt kan antingen identifiera Lisa, eller elektroniskt spåra henne.
Från och med sid.777 i FUP radas under vilka förhållanden fynden gjorts, och där framgår även att alla fynd inte gjorts av bekanta till familjen Holm.

Förutom militär och polis, var även ett stort antal civila lokalbor ute och letade/sökte över sina ägor och allmänningar/marker från och med tidig Måndag.
__________________
Senast redigerad av rotesau 2016-06-19 kl. 16:03.
2016-06-19, 15:35
  #133062
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Det ÄR märkligt att familjen (läs SH) valde eller fick UTVALT en advokat som inte har brukar arbeta aom målsägande utan just sexualbrottsadvokat. Det går inte att komma förbi det.
Kände "familjen" Brandlter eller brukar han försvara militären? Eller varför dök han upp?
Nej det är inte minsta märkligt att familjen valde Brandtler och jag har nyss citerat att du ljög igen:
(FB) 17-åriga Lisa Holm försvann i Blomberg på Kinnekulle 2015-06-07 och hittades mördad

Advokater är ofta målsägandebiträden. Blanda inte in militär i allt - det ter sig inte friskt. Frågan är varför du är så sjukt fixerad vid Brandtler?

Men jag ska berätta en saga för dig så du kan hålla käften med dina snedvridna, förvanskade åsikter. Ja - Brandtler har varit målsägandebiträde innan Lisa - nästintill vid samma tid i ett välbevakat fall i Skövde. Valet var nog inte svårt: Han är nämligen väldigt duktig. Kolla nu dessa namn och roller först gällande hur advokat och målsägandebiträde kan växla:

7 juli 2012 (brottsmål) var Wennerholm åklagare. Sexualbrottsdvokat var Inger Rönnbäck. Målsägandebiträde var Christina Andrén.

9 juni 2015 (brottsmål) var Wennerholm åklagare. Advokat var Christina Andrén. Målsägandebiträde var Tore Brandtler.

Jag ska berätta en sak till. Brandtler föredrar att vara advokat före målsägandebiträde. Han vill nämligen arbeta mer aktivt. Står också att läsa på nätet. Googla så ska du se att du också får svar och slipper dra åt det paranoida hållet hela tiden. Skulle även tro att det har med betalning att göra då målsägandebiträdens ersättning är en piss i Mississippi jämfört med 2000:-/tim som Sexualsadistadvokaten IR fick.
Hade han valt att ägna sig åt detta huvudsakligen hade han inte behövt utbilda sig till advokat.
Citat:
Det hjälper inte att du skriver upp datum: det bara befäster faktumet att förhör 1-7 var NB praktiskt sett utan försvar. Jo man förhör även gripna. Ett utav polisen fulknep är att så länge de kan förhöra dessa tre litauer som just "gripna " (kolla på klockslagen) för att slippa ha med en försvarsadvokat. Mycket fult gjort.
Jag skriver helt korrekt datum med respektive advokat. Absolut ingen får/behöver advokat innan anhållan - att det däremot är förhör dess innan är givet. Att du sen inte begriper skillnaden kan jag tyvärr inte göra nåt åt. Jag börjar ärligt undra om det fattas nåt när du inte förstår det som upprepas om och om igen i tråden?
Är du förblindad i ditt hat så du inte kan ta till dig information?
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Då vill jag ha bevis för att Tore Brandtler var tillfrågad som FA. OBS- från någon annan än han själv - för TB är liksom inte så noga med sanningen han är mera "känslomässig". Var det innan eller efter HS?
Står TB på tingsrättens lista?
Hahahahaha
Men du - alla skiter fullständigt i vad du du vill. Ring TR om du misstror hans ord om att ha blivit tillfrågad efter HS begärde sig entledigad.
__________________
Senast redigerad av develi 2016-06-19 kl. 15:43.
2016-06-19, 15:40
  #133063
Medlem
boidis12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sisotalo
https://www.dropbox.com/s/8oeaue3n7pqtet0/R%C3%B6r%20fr%C3%A5n%20sidan.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yy5b4g65skwc481/R%C3%B6r%20bakifr%C3%A5n.jpg?dl=0

Här kan man se resultat av att spärren togs bort. Den plaströren som åklagaren säger att Lisa var hängd på - finns inte kvar. Plaströren vad mindre än hålet i betongväggen. Om 50 kilo skulle ha hängt på hade man kunnat se märken på plastens undersida. Nu kan man inte göra detta.

Lika omöjligt är att undersöka den andra mordplatsen, Byssjan eftersom polisen har tagit den.

Den tekniska granskningen av domen har därmed omöjliggjorts. Däremot är det klart med karaktärsvittnen. Efter rättegången kan folk säga fritt, att Nerius inte var en sexdåre.

Däremot historien om utspridda ägodelar av Lisa är helt obegripligt. De flesta hittades av "Familjens vänner". Alla i Kinnekulle berättar emellertid att de var militären som kom med sina helikoptrar och svarta bilar. Alla bitar hittades på en väg som inte är vägen mellan Kafet och Martorp, det ända som finns vid denna väg är Gum , där Gustav Jönsson bor.

Trams och fantasier som vanligt .
Oturligt nog för din del så finns ju stället där Lisa hängdes kvar fortfarande .
Snöret satt fast alldeles intill böjen så dina bilder säger inte ett skit .
Tyngden var ju helt på röret som går ner från taket så varför skulle man se
märken på PEM-slangens undersida ?
PEM-slangen är så stark så den böjdes knappast av den tyngden .
Sen vägde Lisa inga 50 kilo heller .
Det ända som finns ??
Svänger du vänster en bit in på vägen så kommer du förbi huset där äcklet Nerijus bodde .
Alltså var det rätt att vittnen såg honom svänga ut från den vägen .
Och lika rätt att vittnen såg honom fara förbi med sidorutan nere på väg hem från Martorp .
Du måste ha väldigt svårt för att fatta om du inte förstår varför Lisas saker låg
utmed denna väg , det är ju fullständigt glasklart .
__________________
Senast redigerad av boidis12 2016-06-19 kl. 15:45.
2016-06-19, 16:03
  #133064
Medlem
boidis12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
NB var på Martorp på fredag fm för att ta reda på hur man tar sig katter till Litauen eftersom de tänkte ta med katten hem (efter att mamman varit på besök).
NB var (är) mycket fäst vid sin katt.

Vad spelar det för roll om de var fästa vid katten eller inte ?
Har katten Truls huvudrollen eller är viktig för utgången i fallet ?
Truls blev omhändertagen av grannen och det var mitt i sommaren
så han behövde varken frysa eller svälta ihjäl direkt .
Och jag är säker på att han har det mycket bättre idag .
Han slipper ju umgås med sexualsadisten och kvinnomördaren Nerijus .
2016-06-19, 16:12
  #133065
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sisotalo
Här kan man se resultat av att spärren togs bort. Den plaströren som åklagaren säger att Lisa var hängd på - finns inte kvar. Plaströren vad mindre än hålet i betongväggen. Om 50 kilo skulle ha hängt på hade man kunnat se märken på plastens undersida. Nu kan man inte göra detta.
Lika omöjligt är att undersöka den andra mordplatsen, Byssjan eftersom polisen har tagit den.
Den tekniska granskningen av domen har därmed omöjliggjorts. Däremot är det klart med karaktärsvittnen. Efter rättegången kan folk säga fritt, att Nerius inte var en sexdåre.
Det du kommer med är identiskt samma dravel som ses i tråden sen tidigare - tester av vikt gällande röret, om rekonstruktioner. Om överfixering angående IBs heliga, religiösa alibi. Bortrövad i bil till annan mordplats.
Det luktar skit lång väg.

Sen är du pinsam som tror att du kommer med aha-upplevelser då det är en betydligt vassare advokat som agerat före dig. Utöver detta har Hurtig erfarna brottsplatsutredare i form av PJ och JO i sitt stall. Rönnbäck har likaväl besökt platserna även om hon inte var nåt för övrigt att hänga i granen.

Självklart är boden bortfraktad - det kallas beslag. Ska du sen ägna dig åt att undersöka den lär du fråga AJ vart den är. Du är väl legalt på hans privata mark och byggnader dvs frågat honom om godkänt tillträde? Vore ju redigt pinsamt annars om du får gubben efter dig.

Utöver detta har ingenting omöjliggjorts. När en dom vinner laga kraft som nu via HD återgår givetvis lokalerna till det normala när avspärrningarna släpps. Ingenting står som ett slags monument i väntan på att nån stolle ska leka outbildad privatdetektiv.
Citat:
Däremot historien om utspridda ägodelar av Lisa är helt obegripligt. De flesta hittades av "Familjens vänner". Alla i Kinnekulle berättar emellertid att de var militären som kom med sina helikoptrar och svarta bilar. Alla bitar hittades på en väg som inte är vägen mellan Kafet och Martorp, det ända som finns vid denna väg är Gum , där Gustav Jönsson bor.
Inte det minsta obegripligt. Eliminering av mobil för att inte spåras. Snabbt utkastat genom förarrutan på väg till Martorp. Sen tar äcklet vänster i T-kors, kör förbi sin bostad, åker genom Skogen till Martorp.

Ja - det ses i loggen att militär är inkallad. PRECIS som i alla eftersök gällande försvunna personer. Inte ett dugg mystiskt det heller.

Det är som om paranoida klubben har ett årsjubileum i denna tråd.
2016-06-19, 16:47
  #133066
Medlem
Grandiosos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Du har tagit dig in på avspärrad plats alltså? Intressant.
Vilket inte är att rekommendera direkt då det kan bli ett kostsamt tilltag:

Rättegångsbalken 27 kap 15 § lyder: För säkerställande av utredning om brott må byggnad eller rum tillstängas, tillträde till visst område förbjudas, förbud meddelas mot flyttande av visst föremål eller annan dylik åtgärd vidtagas.

Det är förenat med straff enligt Brottsbalken 17 kap 13 § (överträdelse av myndighets bud till böter eller fängelse i högst ett år) att olovligen passera en avspärrning och det gäller alla, även poliser som inte har en arbetsuppgift på platsen och/eller fått godkännande av ansvarig kriminaltekniker.

https://lagen.nu/1942:740
https://kriminalteknikern.wordpress.com/2012/07/27/avsparrning/
2016-06-19, 16:54
  #133067
Medlem
Tamborinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sisotalo
https://www.dropbox.com/s/8oeaue3n7pqtet0/R%C3%B6r%20fr%C3%A5n%20sidan.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yy5b4g65skwc481/R%C3%B6r%20bakifr%C3%A5n.jpg?dl=0

Här kan man se resultat av att spärren togs bort. Den plaströren som åklagaren säger att Lisa var hängd på - finns inte kvar. Plaströren vad mindre än hålet i betongväggen. Om 50 kilo skulle ha hängt på hade man kunnat se märken på plastens undersida. Nu kan man inte göra detta.

Lika omöjligt är att undersöka den andra mordplatsen, Byssjan eftersom polisen har tagit den.

Den tekniska granskningen av domen har därmed omöjliggjorts. Däremot är det klart med karaktärsvittnen. Efter rättegången kan folk säga fritt, att Nerius inte var en sexdåre.

Däremot historien om utspridda ägodelar av Lisa är helt obegripligt. De flesta hittades av "Familjens vänner". Alla i Kinnekulle berättar emellertid att de var militären som kom med sina helikoptrar och svarta bilar. Alla bitar hittades på en väg som inte är vägen mellan Kafet och Martorp, det ända som finns vid denna väg är Gum , där Gustav Jönsson bor.

Det mesta som du skrev är ju redan avslöjat som rena fel eller lögner av kloka skribenter här i tråden , men..

Två lögner till

Du har pratat med alla på Kinnekulle vilket är en lögn !

Skaraborgs Regemente skall alltså ha SVARTA bilar vilket är en lögn , dom är GRÖNA !

Olaga intrång heter det har jag för mig , så smart du är !
2016-06-19, 17:21
  #133068
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sisotalo
https://www.dropbox.com/s/8oeaue3n7pqtet0/R%C3%B6r%20fr%C3%A5n%20sidan.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/yy5b4g65skwc481/R%C3%B6r%20bakifr%C3%A5n.jpg?dl=0

Här kan man se resultat av att spärren togs bort.

[1)] Den plaströren som åklagaren säger att Lisa var hängd på - finns inte kvar.

[2)] Plaströren vad mindre än hålet i betongväggen. Om 50 kilo skulle ha hängt på hade man kunnat se märken på plastens undersida. Nu kan man inte göra detta.

[3)] Lika omöjligt är att undersöka den andra mordplatsen, Byssjan eftersom polisen har tagit den.

[4)] Den tekniska granskningen av domen har därmed omöjliggjorts.

[5)] Däremot är det klart med karaktärsvittnen. Efter rättegången kan folk säga fritt, att Nerius inte var en sexdåre.

[6)] Däremot historien om utspridda ägodelar av Lisa är helt obegripligt. De flesta hittades av "Familjens vänner". Alla i Kinnekulle berättar emellertid att de var militären som kom med sina helikoptrar och svarta bilar. Alla bitar hittades på en väg som inte är vägen mellan Kafet och Martorp, det ända som finns vid denna väg är Gum , där Gustav Jönsson bor.

1) Det gör det visst. Möjligen är det avskuret en bit, men det är svårt att avgöra på bilderna. Nu satt ju snöret tätt intill rörkröken och den biten är uppenbarligen kvar. Däremot är förankringen i taket bockad. Frågade du inte varför ?

2) Äh, då får du motbevisa min matematiska analys från i höstas. Och om så vore fallet – vad drar du för slutsats av detta ? Aha, du menar att frånvaron av märken skulle bevisa att kroppen inte kan ha hängt där ? Så är det inte alls. Inte läste du mekanik på KTH, tydligen. Varför är du så tvärsäker om allt du uttalar dig om ? Lite ödmjukhet vore klädsamt.

3) Eftersom byssjan är i polisens beslag, så kan den visst undersökas – om det skulle finnas anledning. Dessutom vet du väl inte i vad mån den har undersökts.

4) Möjligheterna försämras förstås med tiden – man kan inte kultförklara alla brottsplatser och bevara dem i evighet. Men relevanta undersökningar kan fortfarande göras, frågan är bara varför myndigheterna ska ägna sig åt detta, när de har fullt upp med nya galningar och det aktuella rättsfallet är avslutat.

5) Så du menar att folk på byn ska ställa rättspsykiatriska diagnoser, med betydelse för utfallet i ett grovt brottmål (att de gör det sinsemellan dagligdags, betvivlar jag inte) ? Hur skulle folk f ö kunna ha någon seriös uppfattning om saken ?

6) [Detta kan andra i tråden bemöta bättre än jag – för 67:e gången uppskattningsvis]

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in