"Efter nära två timmars förhör kom så åklagaren till frågan om var alla pengar tagit vägen. Totalt är det drygt 2,8 miljoner kronor som försvunnit, men de första 220 000 kronorna minns inte den gamle mannen varför han förde över och dessa ingår därför inte i åtalet. Bedrägeriåtalet rör av den anledningen 2 622 500 kronor.
Av dessa finns en del i beslag och en del har Kronofogden tagit som följd av en utmätning på 44-åringens konto. På det sättet går det att spåra lite mer än en halv miljon kronor.
Resten är borta.
– De har vi gömt, var de finns vet bara jag, eller det vet jag ju inte nu längre, svarade 44-åringen på åklagarens fråga om vad som hänt med pengarna.
Att 44-åringen svarade "inte nu längre" syftar på att hon suttit inlåst sen den 11 april. Hon har varit belagd med restriktioner och inte kunnat meddela sig med omvärlden. Hon vet alltså inte vad som hänt med pengarna efter den 11 april.
Varför vill du inte berätta var de finns? undrade åklagare Kajsa Malmström.
– Varför ska jag berätta, jag har ju fått pengarna de är ju mina, svarade hon.
Rättegången pågår fortfarande och fyra av de sex misstänkta sitter häktade."
http://www.corren.se/nyheter/linkopi...om4162978.aspx
Det kan väl aldrig handla om några förtryckta romer?