Citat:
Ursprungligen postat av
C.I.K.I
Som du bekräftar så är det fler kvinnor som sökt skydd genom myndigheter och ändå fallit offer för sina gärningsmän. Trots sina uppoffringar kring flytt,identitetsbyte mm. Om en så efterbliven person som du har den vetskapen visste givetvis Lotta det också. Därför är hennes val än mer förståeligt att hon söker skydd hos någon hon uppenbarligen känner att hon kan lita på, sitt ex. Istället för att ställa hoppet till myndigheter som visat sig vara det sämre valet flertal av gångerna.
Att dokumentera och skicka bevis till vänner för att en anmälan ska kunna ske trots personen i fråga inte själv vågar vittna(med all förståelse) är ett naturligt beteende i en sådan utsatt situation.
Du menar att hon ska anpassa sina val efter avslutat förhållande utefter sitt svartsjuka ex synpunkter? Hahha du är inte lite maktgalen du..
Men Lotta skickade
inte bevis av skadorna till sina vänner
för att
de skulle göra en anmälan.
Tvärtom varnade hon dem för att “lägga sig i”..
Hon alltså dels bakband sina vänners händer dels åklagarens händer.
Ingen av dem “fick” agera för att idioten skulla fällas och buras in.
Samtidigt klagade hon till sina vänner/sin expojkvän om hur
“livrädd” hon var och hur hon hade
“dödsångest”..
Men ingen
fick agera..
Observera att det
inte är åklagaren/vännerna som har sagt att de inte vågade agera för att idioten hotade dem för livet. Det är Lotta som gjorde det omöjligt för vännerna/åklagaren att hjälpa henne.
Vem som helst förstår också (förhoppningsvis) att en människa som man inte har en relation med kan på inget sätt “avskärma en från resten av världen”. Lika lite som han kan gå igenom ens mobil..
Och OM nu Lotta verkligen värnade om sin expojkväns hälsa, varför I hela friden “gömma sig” just hos honom, när hon måste ha vetat att hon genom att göra så troligtvis
riskerade expojkvännens LIV (eller åtmintone hälsa..)?
Inte särskilt omtänksamt av en människa som beskrivs I media som en person som alltid tänkte på andra I FÖRSTA hand..