Citat:
Ursprungligen postat av
Gameplayer
Jo, men i de flesta (eller många) familjer uppstår med tiden en situation där barnen kommer på kant med föräldrarna.
Det är inte min upplevelse, vi pratar alltså om att ett barn kommer så pass i kant med föräldrarna att föräldrarna sparkar ut barnet, det tror jag inte handlar om de flesta, eller ens många.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gameplayer
De vill även göra saker som inte är lämpligt att göra i familjehemmet. Detta gäller ofta främst att ha sex och skaffa egna barn.
Varför skulle det vara olämpligt för vuxna barn att ha sex och skaffa egna barn i familjehemmet? Detta sker dagligen över hela jorden, jag tror du har bara Sverige som perspektiv. Och även i Sverige idag tvingas ungdomar att stanna i familjehemmet, och göra det "olämpliga".
Citat:
Ursprungligen postat av
Gameplayer
Minns jag sett någonstans att "äta av frukten" symboliskt innebär att ha sex.
Men det stämmer inte, Gud sade till Adam och Eva att föröka sig, hur skulle dom kunna göra det utan sex?
"
Som man och kvinna skapade han dem. Gud välsignade dem och sade till dem: ”Var fruktsamma och föröka er, uppfyll jorden" (1 Mose 1:27,28 Bibel2000)
Citat:
Ursprungligen postat av
Gameplayer
Adam och Eva har inget ansvar och tas om hand i paradiset.
Men detta stämmer ju inte heller:
"
Herren Gud tog människan och satte henne i Edens trädgård att bruka och vårda den."(1 Mose 2:15 Bibel2000)