Citat:
Ursprungligen postat av
Lisitschka
Gick i samma skola som Martin, han var ett par år yngre och en rätt snäll kille egentligen som jag minns det. Som någon skrev tidigare så var han överviktig och inte speciellt "populär". Lite småmobbad och var lite av en slagpåse för vissa äldre störiga grabbar som han också försökte ställa sig in hos.
Hans bror kommer jag ihåg att man hörde historier om. Det sas att han var övertygad nazist och "tokig" i ordets rätta bemärkelse(kommer inte ihåg de specifika historierna/bravaderna längre)det sades att han inte var speciellt snäll mot Martin, men jag vet inte om det stämmer. Men en sak är jag rätt säker på, och det är att han överförde delar av sin ideologi och världsbild på honom vilket är ironiskt då en av hans bästa vänner var en liten då spinkig asiat om jag inte minns fel
Att han skulle vara någon renodlad psykopat osv, som vissa påstår är rent skitsnack, en sak som jag vill belysa är att det florerade en våldsromantik i Sumpan/Hallonbergen vid den här tiden(vet inte hur det ser ut nu men så var det då ivf)man såg upp till de äldre gangster grabbarna och desto mer bråk och galna upptåg någon varit med om desto mer cred fick man av sina likasinnade och det var råa bråk. Här snackar vi inte lite näsblod och ett blått öga utan spräckta skallar och utslagna tänder var det som premierades, jag tror Martin eftersträvade ett sådant rykte.
Efter skolan såg jag inte röken av honom på några år sen stötte jag på honom på gatan av ett tag efter han hade släppts för t-banne incidenten han var grov redan då samt hade växt på sig en del på längden och jag fick intrycket av att han var "säkrare" på sig själv rent fysiskt.
Sen stötte jag på honom på gymmet några gånger minns speciellt ett tillfälle då han fullständigt stank hormoner(tänk brunstig tjur)och det var inget han direkt höll tyst om snarare tvärtom så var han glad i att berätta om både det ena och det andra preparatet han hade tryckt i sig.
Sist gången jag träffade på honom var för ett par år sedan i nuvarande skepnad. Blev smått chockad kände inte igen honom först, tatueringar överallt enorm kroppsbyggnad och så såg han mycket äldre ut än vad han i själva verket var och inte på ett smickrande sätt.
Min uppfattning här är en kille med dålig självbild som dragit på sig mer och mer psykisk ohälsa genom dåligt leverne, vansinnesdåden han gjort sig skyldig till har oftast gjorts i någon form av rus som jag förstår det. Verkar ha tappat bort sig själv helt i droger och anabola de senaste åren. Jag tippar på att det är den senare som ställt till det ordentlig för honom i pallet, visa personlighetstyper skall helt enkelt inte syssla med prep.
Stort Tack! För att du ger pusselbitarna som jag tror innehåller frön som på olika sätt växte så tokigt att han blev som han blev. Vilket på intet sätt ursäktar hans brottsgärningar ett endaste uns.
Jag tror också att bla hans mobbing skapade en ilska som växte ohejdat inom honom tillsammans med ett lika stort hämndbegär. Alla brott präglas av stort behov av Makt, Kontroll och besinningslös Ilska. Gränslöshet.
Det han då som barn/ungdom hade som idoler dvs råa grabbar som slogs och spräckte skallar verkar han onekligen tagit intryck av. Det är ju ändock inte så vanligt att en gärningsman mer eller mindre konsekvent har ihjäl människor genom att välja just huvudet att stampa på/krossa.
Jag undrar lite om hur själva uppväxtmiljön i hemmet såg ut? Du behöver inte svara förstås men mycket grundas just när man är som mest formbar vilket oftast är själva uppväxtåren (upp till 12 års åldern ca) brukar nämnas.
Jag delar din bild som du ger i sista stycken. Bra beskrivet.
Tack för att du hörde av dig återigen!