Citat:
Kliv ner från din höga häst, snälla nån. Bara för att något, enligt våra reaktionära lagar, är olagligt så är inte moralen som bortblåst bara för det. Det är givetvis olyckligt när oskyldiga drabbas MEN det sker så jävla sällan. Det är större risk att du drabbas av oprovocerat våld alternativt blir rånad när du är ute en kväll på stan.
Fotbollshuliganer är inte något hot mot samhället även hur mycket etablissemanget och människor som du vill att det ska vara så.
Fotbollshuliganer är inte något hot mot samhället även hur mycket etablissemanget och människor som du vill att det ska vara så.
Har aldrig sagt att ni är ett hot mot samhället. Inte i egenskap av fotbollshuliganer.
Men när samma killar tar till våld i andra extremistiska sammanhang, höger och vänster, eller ger sig ut på stan för att spöa en stackars tredje generationens chilenare(typ) är de det.
Och det är inte sällan oskyldiga skadas. Varenda match. Det behöver inte ens vara match för ena laget i Stockholm, ascoola "överraskningsattacker" sker ju titt som tätt, eller på hockeymatcher i lägre divisioner exempelvis. Eller familjedagar. Eller rena upplopp, där man är cool nog att sparka på papperskorgar och what not. Så länge det inte sker i det ni kallar grusgropar drabbas oskyldiga. Och de klubbar ni säger er älska så mycket att ni ska slåss för dem.
Och igen; Det är lagarna det är fel på, inte ert beteende. Det är fel på precis allt utom ert beteende. Alla är dumma och det ger er rätten att agera som ni gör. Vem är de som sitter på höga hästar?