Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggyMarley14
Kan det kanske vara så att kiese spelar för att man vill ha en stor spelare där bredvid Guidetti istället för att ändra system?
Absolut, Kiese som target blir ett liknande spel som om Ibra hade spelat. Inga jämförelser i övrigt.
Har folk redan glömt vilket bra samspel Kiese och Guidetti hade i U21, förresten? Klara tydliga roller precis som man vill ha i ett 4-4-2. Svårare nivå nu, men kan säkert få till det okej ikväll också.
Problemet med många andra alternativ vi har på kort sikt är att dom är rätt lika i spelsättet. Det beror lite på om Kujovic kan visa sig hålla på den här nivån, jag tror mer på Kujovic-Berg eller Kujovic-Guidetti än Guidetti-Berg i ett kval så småningom. Men Kiese kan också vara ett alternativ om han får fart på grejerna igen.