Citat:
Ursprungligen postat av
Batuta
Utesluter inte att en bazar träffades, men att det skulle vara det primära målet är som vanligt helt ologiskt.
Varför låter det ologiskt? Du utgår från att Assadregimen bryr sig om att undvika civila. Jag ser honom inte som innerligt ond. Enligt honom själv är han god och gör det han tror är rätt. Problemet är att krigets lagar är starkt försummade hos syriska armén. Det har bevisats ett otal gånger om och om igen av HRW, FN, Amnesty för att bara nämna de störst och allmänt vedertagna människorättsorganisationer/organisationer.
Din premiss förvanskar din syn på verkligheten eftersom du inte väljer att tolka fakta utifrån sina egna förutsättningar. Ditt antagande är att det är osant eller en omöjlighet att en bazar ska ha attackerats, eller, som du uttrycker det, ologiskt. Försök att utgå från fakta och därefter bilda dig en uppfattning, inte tvärtom.
Om man förstår folkrätten som ett politiskt redskap snarare som en verk med ett egenvärde kommer man förstå hur lönlöst det blir för Assadregimen att följa krigets lagar. Om man utgår från att stater följer folkrätten i syfte för att öka sin legitimitet under kriget för kriget, eller för att undvika krigets verkningar (det radikaliserar mer människor ju fler civila som dör och ju fler civila byggandet som förstörs) förstår man vid det laget att Assads anseende nationellt och internationellt är förstört och därför finns inga incitament för honom följa folkrättens principer. Man får tänka på att det kräver tid och resurser för att följa folkrätten då processen är byråkratiskt.
Allt som allt, Assadregimen har inget att tjäna på att följa krigets lagar efter allt som han har ställt till med, så varför ska han INTE attackera en bazar med civila om han vet att det finns information att några militanta uppehåller sig där? Varför ska han ta hänsyn till proportionalitetsprincipen? Jag skulle hävda att det vore ologiskt för honom att faktiskt följa folkrätten vid det här laget. Oavsett vad anledningen till försummelsen av folkrätten är för Assadregimen rättfärdigar det inte hans strategi i krig och bör därför ställas inför rätta, likt andra parter i kriget.