Citat:
Ursprungligen postat av
Superklister
Vad anser ni om sk "hämdomdömen"?
Jag hade en köpare som lämnade ett negativt omdöme, utan att kontakta mig först (hade definitivt löst det eller get pengarna tillbaka i det här fallet, trots att jag egentligen inte hade varit skyldig till det rent juridiskt). Det står klart och tydligt i mitt vinnarmejl att man ska kontakta mig först, och jag är sjukt irriterad på att han inte gjorde detta, utan drog förhastade slutsatser! Han är också väldigt otrevlig och arg när jag nu tog kontakt, trots att jag skriver vänligt.
Tycker ni att det är fel att lämna ett negativt omdöme tillbaka, med motivering "att han lämnade negativt utan att kontakta mig för en möjlig lösning? "
För jag vet många som anser att man som säljare ska lämna omdöme på en gång, när man fått pengarna. För då har köparen gjort sitt!
Men jag håller inte alls med, först och främst skadas en säljare mycket mer av ett negativt omdöme men jag anser inte alls att köparens betalningshastighet är det enda jag ska döma efter. Jag tycker också att det är relevant hur en köpare hanterar ett eventuellt problem med affären (som att han lämnar negativt utan att kontakta först, eller blir helt psycho vid kontakten), och det kan även vara så att köparen klagar över något som är helt orimligt eller för att han inte tagit sig tid att läsa objektbeskrivningen.
Nej - det behöver inte förhålla sig så..( fetstilat)
De som köper är normala människor..och ett speciellt negativt omdöme där resten är positivt och grönt gör ingen skillnad om man verkligen vill buda in varan..alla vet att det alltid finns ngn knepig jävel som närmast är tradera-haverist i sina omdömen. Det skalas lätt bort. Däremot om det finns 3-4 st röda omdömen i den närmsta omdömesperioden - då vet man - att här kan man bli blåst. Att ge hämnd omdömen är kapitalt misslyckat - däremot en annan riktigt najs strategi. Låt oss anta att vederbörande INTE skickat varan fastän du betalt in. Det hjälper föga med omdömes-kritik..du får bara ett skitsvar om postens slarv,,köpt i befintligt skicka osv. Man får ingen återbetalning.
Själv lägger jag i sådana fall INGA omdömen - just för att inte bli " blockerad" som köpare..

Nu kommer det fina i kråksången...
Jag addar då säljaren som ovanstående - som favorit. Följer denna tills hen lägger ut en massa varor som folk budar mkt på..och överbudar då alla auktioner så högt så ingen kan ta vinna dom, samtliga.. Nu undrar man..varför ?
PAYBACK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Finns inget i lagen som tvingar mig att betala en spänn från nån av dessa auktioner

not; Tradera kommer mer största sannolikhet INTE att avkräva ngt från köparen, det är inte deras roll helt enkelt - om du har dina egna omdömen på grön kvist