Citat:
Ursprungligen postat av
_Baste_
Nu har jag inte levt så länge men under den korta tid jag levt har det nog aldrig sett så här mörkt ut för världen.
* Eventuell Brexit
* Minusräntor som "tvingar" folk till konsumtion trots att man istället borde spara
* Risk för bostadskrasch i Sverige
* Skyhöga skulder, både privat och på statsnivå
*Islamska Staten
*Flyktingströmmen håller på att få hela Europa på fall
* Lokalt i Sverige har vi den mest inkompetenta regering vi någonsin haft, tillsammans med massiva flyktingströmmar och negativa räntor
* Global uppvärmning och miljöproblematik
*Putin
*Donald Trump
O.s.v.
Var och en av ovanstående punkter kan i sig själv vara illa och nu har vi flera av dem.
Inte för att jag är sugen på någon diskussion men jag måste balansera din negativa confirmation bias:
*Borde spara? Enligt vem/vilka borde svensken spara? Minusräntan kom till för att inflationen är låg, något som inte gynnar samhällsekonomin. Som sparare är jag inget annat är glad att folk förmås att konsumera mer, så att vinsterna ökar, och aktiekursen går upp (och bolagen kan anställa fler...)
*Risk för bostadskrasch är överskattat. Vi har en de facto brist på bostäder, det är dessutom en nödvändig vara, inte som tulpaner eller Framfab. Dessutom lägger svenskar mindre av sin disponibla inkomst på bostaden (avgifter/hyra) än jämförbara västländer.
*Islamiska staten är på tillbakagång, Mosul faller senare i år alternativt nästa år, och då har IS helt förlorat sitt grepp om Irak.
*Privata skulder ja, offentliga skulder nej. Staten kanske lånar nu, men nästa år beräknas staten nå balans. Högst tillväxt i västvärlden i år, och fortfarande väldigt högt nästa år. Moodys och Fitch har nyligen bekräftat högsta rating för Sverige.
*Antalet flyktingar som kom till Europa förra året var 1 miljon, motsvarande 0,2 % av Europas befolkning. Knappast något som får Europa på fall, trots katastrofrubrikerna.
*Svårt att veta vad som avses med kompetens, med snackar vi ekonomisk duglighet har ännu ingen regering, i mina ögon, varit sämre än Carl Bildts i början av 90-talet. Total katastrof.
*Putin är inte farligare eller värre nu än han var för 5 eller 10 år sedan. Utgör knappast något hot mot Sverige.
*Sannolikheten att Trump väljs är minimal.
*Brexit däremot är ett reellt hot.