Citat:
Ursprungligen postat av
jaggillarmat
Haha, det slår ta mig fan aldrig fel!
Hade samma bekymmer 2014!
Hur är formen för varvet?
Det är lustigt det där. Min teori är att man medvetet eller omedvetet ökar sin träningsmängd lite väl fort under våren, och så fort man lugnar sig tar immunförsvaret en paus. Så har det nog varit för mig i år och förra året.
Jag ska återkomma i tråden med någon tid jag siktar på efter att jag försiktigt har kollat formen på en långrunda om några dagar. De fem Göteborgsvarv jag sprungit har slutat på någonstans 1.40-1.50, så det kanske är rimligt även i år. Känner mig bättre förberedd i år än 2014 och 2015.
Hur är formen själv?
Citat:
Ursprungligen postat av
profanum.vulgus
Jag åkte också på någon skit för drygt en vecka sedan. En vecka efter jag insjuknade fick jag nytt PB på min distansrunda utan större ansträngning. Tror det kan vara bra att tvingas till uppehåll några dagar ibland. Man kan ju se det som att kroppen får sig en återhämtning deluxe.
Det var uppmuntrande att höra och jag håller med dig, kroppen behöver återhämtning.