Citat:
Ursprungligen postat av
Cybermorph
Exakt, han var kroniskt kriminell. Samhället blev genast lite bättre. När media eller rikspolischefen glorifierar kriminella låter det inte vackert här men "Svarten" verkar ha någon kultstatus bland många. Frågan är hur många hans offer var. Han var en narcissist som hörde hemma bakom galler.
Tror många har fel bild av honom. Ser honom som någon Åsa-Nisse-figur som pallar äpplen av landsfiskalen.
Ni som hyllar denna man ska komma ihåg att:
- Vid minst ett tillfälle dödat en snubbe vid "indrivning"
- Tömt ett magasin med automat-eld in i en polisbuss. Alla överlevde, men en polis blev allvarligt skadad. Dock kunde alla strukit med.
- Högg en vakt på ett fängelse vid ett rymningsförsök
- Vid ett försök att frita polismördaren Andreas Axelsson sköt han en polis i axeln
- Misshandlat en 10-årig flicka
- Tog en kvinna som gisslan vid ett rån mot systembolaget och misshandlade henne.
Så hur "cool" ni än tycker han var så var han inte ett piss bättre än de invadrargäng ni spyr galla över i andra trådar. Han var ett as. Punkt och slut. Han hade ett människovärde ändå, men man ska fan inte hylla honom!