Citat:
Ursprungligen postat av
RaulW
Så om vi skulle ta 100 slumpmässiga personer från inner-Stockholm och jämföra med 100 personer från någon by utanför Falun så tror du att de ligger på ungefär samma snitt-IQ?
Jag är väl medveten om att de finns många från mindre orter som är bra mycket smartare än många Stockholmare, men om du kollar medel-IQ skulle jag vilja lägga allt jag har på att medel-stockholmaren är smartare än som bor i någon by utanför Falun.
Klart att det finns byar där gemene individ är käpp rätt åt helvete men där finns även byar som får 08an att se ut som en bonde. Skåne är ett bra exempel med många byar i högre status än städerna och detta trots att politiken försöker med det motsatta.
En levande landsbygd (politik) och 08an hade för att vara helt ärlig inte varit ett smack.
Tror faktiskt att ni går ganska kraftigt nedåt också, det faktum att ni går från stereotypiska moderater till att rösta Fi bör väl säga en del.
Dessutom gällande det fetade: poängen var ju ändå inte huruvida det stämmer eller ej utan just det faktum att det kommer upp, du är ju inte först med det liksom och knappast den siste. Nåja, jag har åkern som vän men vi slår er nog på fingrarna här i min lilla by

(Skulle ni ens vara förmögna till att klippa gräset?)
Det "Skandinaviska Hufvudstads" komplexet, vi är större, finare och bättre

Inte bara Norge och Danmark men även Sverige skrattar åt det. Det är tur att ni har er bubbla...