Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Nej enligt feminister är alla kännande, frihetssökande människor både kvinnor och män och ska båda därför ges samma möjligheter i livet.
Och jag noterar att som vanligt kan inte personer med dina åsikter gå djupare ner i vad ni egentligen vill eller hur ni tänker.
Har jag ju fått ytterligare ett bevis för mina misstankar kring debatthederlighet och intellektuell förmåga på detta forum.
Tala gärna om för mig FRIHETEN med att vara en konsumerande idiot. Och tala om hur en kvinna i grunden kan må bra av det, när hon är SKAPT för att bära och föda ett barn. Därför tvingas ju feminismen laborera med människans natur. Och därmed är hela ideologin tillgjord, ytlig och verklighetsfrånvänd. Resultatet kan man tyckas se i hur kvinnor resonerar idag, det är bara "jag, jag, jag". Det är ett tydligt måttstock på ett samhälle som går åt fel håll.
Det jag alltid undrar över är varför sådana som du som stödjer detta är emot naturlighet. Varför vara emot den fantastiska gåvan att kvinnan kan föda ett barn och dessutom är överlägsen på att fostra barnet (vilket är en naturlig påföljd av att hon burit det bl a), och istället försöka manipulera henne till att vara en konsumerande, jobbande "man", och det i ett samhälle som formats av MÄN. Vad exakt är bra med det? På vilket sätt gagnar det hennes koppling till den hon är skapt till, gagnar barnens trygghet, gagnar nära relationer, gagnar samhället?
Dessutom är inte en enda siffra rätt. Varenda en går åt fel håll. Du står för något som är rent skit. Det är din ensak men du borde mer öppet stå för att du vill ha ett samhälle av kortsiktiga egoister, som endast vill ha en "lyckad" arbetslivskarriär för att kunna konsumera och undslippa ansvar, långt före att uppfostra barn och älska. Känner du till att arbetslösheten ökat pga feminismen? Vad är bra med det menar du? Känner du till att bokstavsdiagnoser bland barn (och andra negativa effekter) exploderat i takt med att feminismen velat sätta ungar på dagis så att mammorna istället ska jobba så snabbt som möjligt? Vad är bra med det?