Citat:
Ursprungligen postat av
KungPungPat
Jag skulle "tippa" på att vetenskapliga studier som bevisar nånting, är mycket bättre vetenskap än en teori som inte går att bevisa är.
Bevisvideos på youtube är mycket bättre fysiska bevis för ett brott som chemtrails, än vad en obevisbar teori är, även om teorin kallas för vetenskaplig.
Om du säger till mig att människor som tror att dom är talande apor som skapades av stor smäll under långa tidsperioder, eftersom magi är deras bästa förklaring på alla designer i universum.. om du säger att dom är tillförlitliga med sina teorier/sin tro, om att magi har hännt och att vi är talande allätar apor som enligt bevisen är en växtätares kropp..
om du påstår att deras teorier om att vågräta contrails existerar och kan förvandlas till moln.. är sanningen som alla logiskt tänkande mäniskor har letat efter.. så vet jag såklart att du är troende.. och vilka bevis du än drar upp för att "bevisa" att chemtrails är contrails, så kommer det var extremt ologiska teorier som sååklart inte går att göra vetenskapliga studier för att bevisa att dom är falska eller sanningen.. och teorierna får er att må bra och känna er smarta, eftersom ni fick bra betyg i skolan för att ni memorserade och trodde på rätt teorier istället för att se på bevisen som är synliga, och då se både chemtrails , konspirationer och allt annat som gömms för dom som inte vågar titta.
Vad menar du? Det är klart att det går göra vetenskapliga studier och avgöra vad som är sant. Ta flygcertifikat, sätt dig i ett plan med jetmotorer och sätt igång att testa!
Nej jag förstår att du knappast är villig att göra det, men din tendens att bara avfärda det vi säger som ofalsifierbart är väldigt irriterande och bevisligen fel.
Återigen: fattar du inte att en vetenskaplig teori bygger på studier? Teori som i det beskrivande, inte som i en halvdan gissning! Tänk körkortsteori om du någonsin vill dumpa din BMX: det är inte en samling tankar om hur man skulle kunna köra eller vilka regler som kunde vara bra, det är en beskrivning av vad som FAKTISKT gäller i trafiken. På samma sätt beskriver och förklarar vetenskapliga teorier vad man FAKTISKT har uppmätt och observerat!
Du förstår helt enkelt inte vad du pratar om, lite ödmjukhet vore på sin plats.