Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-03-11, 21:59
  #7813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Chicago i natt kan bli livat...

http://www.thegatewaypundit.com/2016/03/leftists-plot-to-take-over-trump-chicago-rally-after-petition-to-ban-trump-fails/


En svart president men låt oss protestera Chicagos polis problem hos ett Trump rally . Kan vara den dummaste minoriteten i mänsklighetens historia. Hoppas han inte släpper in svarta personer i rallyt.
2016-03-11, 22:25
  #7814
Medlem
Hogdals avatar
Stating the obvious, men de upprepade protesterna mot Trump kommer att ha ungefär samma effekt som protesterna mot SD hade i Sverige, dvs den attackerade drar hem sympatipoäng och stärks i opinionen. Det ger också Trump möjligheten att komma ut som the bigger man.
2016-03-11, 22:40
  #7815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hogdal
Stating the obvious, men de upprepade protesterna mot Trump kommer att ha ungefär samma effekt som protesterna mot SD hade i Sverige, dvs den attackerade drar hem sympatipoäng och stärks i opinionen. Det ger också Trump möjligheten att komma ut som the bigger man.

Visst är det så och för dessa clowner så handlar det inte primärt om något motstånd mot Trump för politik är de för sinnesslöa att begripa. Allt handlar om att få sin korta stund i rampljuset och kunna uppdatera sina Instagram med en nice selfie som deras lika hjärndöda vänner ska beundra..

Ville de verkligen göra skillnad så skulle de anamma Martin Luther Kings strategi med stora och fredliga samt värdiga demonstrationer men det är ju naturligtvis alldeles för jobbigt och inte är det särskilt kul heller..

Mycket roligare att likt en rabiesskadad byracka med fradga runt käften gapa loss i två minuter på ett av Trumps möten. Meningslöst och kontraproduktivt samt förstärker alla dom där fördomarna som de ständigt gnäller om att alla andra har mot svarta..
__________________
Senast redigerad av teameffort 2016-03-11 kl. 22:47.
2016-03-11, 22:53
  #7816
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av teameffort
Civiliserade eran? Du har ju för fan inte ens lärt dig att citera ett inlägg korrekt..

Nä håll dig du till din patetiska losergubbe Bernie samt dina alltid lika felaktiga påståenden att nu minsann är dags för Trump att rasa ihop..

Återigen, du bevisar att vissa av Trumps supportrar inte är direkt högintellektuella utan är ungefär på samma nivå som de idioter som springer runt i mellanöstern och dödar andra endast för att de inte är bokstavstroende.

Om det sedan visar sig att Trump endast har kört med den här retoriken för att bevisa att det republikanska partiet är dödsdömt (genom att öppet säga det och gå ut med en helt annan politik) så ska det bli jävligt roligt och se hur sådana som du kommer att agera.

Men hur som haver om det nu är så att Trump endast trollar och ändrar sin politik eller är seriös och om han vinner (oavsett hur situationen är) så hoppas jag att det sker utan ett behov av att vare sig hota eller döda konstitutionen och de grundlagar som står skrivna där.

Även om vissa verkar anse att vissa av de grundlagarna bör strykas för att beskydda andra av dem.
2016-03-11, 23:17
  #7817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Bara för att folk inte tycker om vad man säger eller tycker så skall man förbjuda yttrandefriheten?

Detta är typiskt för Hamsterns pajaskonster. Han får det helt om bakfoten.

Några få "högintellektuella" som skriker och gapar på ett av Trumps valmöten kommer såklart inte så långt. Det säger sig självt. Men om det är en mindre sammankomst och någon ska tala? Om det inte är massiv polisbevakning? Då är det de "högintellektuella" som faktiskt förbjuder yttrandefriheten med sitt beteende. Om "högintellektuella" fick bestämma skulle Trump inte få ha några valmöten.

Detta sker på universitet i USA. Trots att det är olagligt för universiteten att tillåta "högintellektuella" att apa runt.


Extra ironiskt blir det naturligtvis eftersom Hamstern är Bernie-Bro och det inträffade faktiskt att två unga, rasifierade, "högintellektuella" kvinnor avbröt farbror Bernies tal.
__________________
Senast redigerad av experten10 2016-03-11 kl. 23:27.
2016-03-11, 23:32
  #7818
Medlem
tuffkatts avatar
Vad gäller sådant som är relevant för denna tråds topic, så är det kul att se att Carson stödjer Trump. Ganska oväntat i viss mening, men samtidigt väldigt viktigt. Trump forsätter att växa.
2016-03-11, 23:41
  #7819
Medlem
bernad_laws avatar
Nästa inlägg som drar tråden OT är garanterad en fet varning, och det samma gäller svar på sådana inlägg.

/mod
2016-03-11, 23:43
  #7820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Det handlar om varför judarna hatar Trump. Det är väldigt on topic och väldigt viktigt att förstå. Annars förstår man ju inte hela kampanjen mot honom i hela världens medier! Inte ens den blindaste kan ju missa att se att det är judar överallt i den kampanjen. Trump lär inte ha missat det, även om jag inte är säker på att han dragit rätt slutsatser.

Du försöker ge väldigt emotionella människors bevekelsegrunder förklaringar som är "logiska" (i ditt tycke). Det fungerar inte så.

Det finns ingen som pratar om sin ex-flickvän med borderline som om hon har logiska, rationella skäl för sina känsloutbrott.

Hjalle har lurat i dig att judar är smarta. Han har fel.
2016-03-12, 00:04
  #7821
Medlem
kung.av.julmusts avatar
När börjar hans rally i Chicago, IL?
2016-03-12, 00:05
  #7822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kung.av.julmust
När börjar hans rally i Chicago, IL?

Runt 01:00

https://www.youtube.com/watch?v=1T4QYiztrLo
2016-03-12, 00:05
  #7823
Medlem
baggebo1s avatar
Tydligen har de redan fått köra ut en liten del infiltrerande "motdemonstranter" i Chicago. Ska enligt uppgift vara flera hundra som kommit in. Några hundra demonstrerar utanför också. Här en livefeed från den demon:

https://www.youtube.com/watch?v=JE3TYNAR7w0
__________________
Senast redigerad av baggebo1 2016-03-12 kl. 00:12.
2016-03-12, 00:11
  #7824
Medlem
Snapcounts avatar
Det var jävligt fint att Carson och Trump fant tonen mellan varandra.., ett litet välbehövligt ryck inför nästa val, och att även kunna stänga truten på "hudfärg-pratet".

Nu har även en till "rumsren" konservativ tydligen givit sin välsignelse till Trump : Phyllis Schlafly.

http://www.breitbart.com/big-government/2016/03/11/phyllis-schlafly-on-donald-trump-a-real-conservative-weve-been-following-the-losers/

Dessvärre känner jag inte till tyngden på hennes "Amen"..(inte insatt i de djupare konstellationerna inom GOP)

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in