Citat:
Ursprungligen postat av
VickiSixx
Tror du har mixtrat med dosetten om du tror att 4 år med Trump gör att komiker ligger sömnlösa på nätterna.
Komiker har idag reducerats till überliberala fjollor som nervöst dansar inom PK-korridoren. Gråtmilda moralkakor varvas med folkförakt från ett skrå som gått till att bli mer av predikanter än humorister.
Den största komikern idag i USA är Trump själv. Han är mycket kvick och får skrattarna på sin sida. Han vågar leverera klassiska skämt, så som vi inom mänskligheten skämtat i tusentals år, innan alla blev paralyserade av PK-korridoren.
S.k. komiker, som saknar både mod och intelligens, är inte roliga. De enda som skrattar med dem är de som är lika nervösa själva. Man skrattar på rätt ställen för att markera sin plats i PK-flocken (inför sig själv och andra). Inte för att denna gemenskap är särskilt varm och välkomnande, utan för att man är livrädd för kylan utanför.