Citat:
Ursprungligen postat av
Tjosansa
Fy vad intressant.. Inte hunnit läsa alla sidor än men känner att jag måste ställa den här frågan..
Jag har lekt lite med den här tanken själv. Just det du gör nu. Men jag har familj och barn så det fungerar inte just nu, men sen kanske.
Frågan lyder.. Varför äger du inte en Tesla model S? Den bilen är ju klockren för det livet du lever just nu. Du kan köra den i "camper" mode med värme eller kyla under hela natten.. Man ligger perkekt i den då det är en stor bil, med nedfällda baksäten då, vad jag förstått.. Sen laddar du den gratis på alla supercharger stationer men skulle du ladda via vanlig el är det inte direkt dyrt heller.
Visst är det en dyr bil men den verkar ju vara perfekt för det här.. Kika på Youtube så ser du flera model S ägare som säger att de sover i sin bil.
Tack för video-förslag - har spanat - blev förvånad! Bjørn Nyland verkar vara en kul snubbe
Hade jag haft ekonomi hade Tesla mycket väl varit en möjlighet. Nu är jag inte ens i närheten av en sådan ekonomi så det är helt uteslutet. Kanske något Svenska Tesla Motors är nyfikna på att sponsra med, lol.
***************** OFF-TOPIC START *******************
Har funderat på vad som skulle krävas för att ladda bilen med solcellspaneler. Möjligt?
Bilen drar cirka 1.8kWh/mil vid snål körning. Säg att du får soppatorrt och nästa laddstation är 10 mil bort. Det är sol i 6 timmar till - hur mycket effekt i solpaneler behöver man om man vill ladda färdigt innan (sol)dagen är slut?
Jag behöver 18kWh energi och detta ska laddas på 6 timmar => 3kW. Cirka 33 fullstora 100W paneler under idealiska förhållanden.
Säg att man kan köra SUPERSNÅLT (1.5kWh/mil) och nästa laddstation är 5 mil bort.
7.5kWh ska laddas på 6 timmar => 1.25kW energibehov under 6 timmar eller 14 x 100W solpaneler.
SVAR: Nej. TESLA är under alla omständigheter en opraktisk off the grid-bil. Kräver att man bor nära ett uttag. Det spelar heller ingen större roll om batterierna blir bättre / lättare / effektivare.
Endera elmotor eller solcellsteknik måste bli 10 ggr bättre för att laddning OTG ska vara praktiskt möjligt.
***************** OFF-TOPIC END *******************