Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-03-04, 16:23
  #6865
Medlem
bernad_laws avatar
Jag måste råda alla pundits i tråden att verkligen läsa transkriptionen från senaste debatten, karln kan ju inte ens bygga en vettig mening om hans liv hängde på det:

http://www.nytimes.com/2016/03/04/us/politics/transcript-of-the-republican-presidential-debate-in-detroit.html?_r=0

Det är lång läsning men väl värt det om man vill se vad som verkligen sägs.
2016-03-04, 16:25
  #6866
Medlem
Aegishjalmrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Det är inte demokrati att göra en kupp, och förstöra ett parti. De som är republikaner har rätt att utesluta folk eller bestämma vem som ska få vara i deras parti. Demokrati är mer komplicerat än vad du har uppfattat. Även Hitler kom till makten med ungefär samma siffror.

När anständiga republikaner anser att Hillary är bättre än Trump, måste de agera för det finns många bra kandidater inom partiet som skulle bli utmärkta presidenter.

Styrkan i USA är demokratin till skillnad från Sverige som är ett land där vi inget vet om politikerna förrän efter valen. Jag hade inget emot Trump när detta spektakel började, men nu avskyr jag det han framför. Man kan inte vinna genom att kränka stora grupper av en befolkning, och tro att det accepteras i ett land som USA.

När jag läser det du och många Trumpanhängare vill, så är det att rädda oss från den islamitiska invällningen till Europa. Men det har inget med USA att göra, att våra politiker förstör Europa. Trump är inte räddningen på våra problem här hemma. En fortsatt politik som den Bush hade där man nu slår söner ISIS och Al Quida med stora militära insatser, skulle gynna oss. För då kan vi skicka hem dessa muslimer som nu väller in. Det ska till en president som inte förhandlar!


Du skriver som du har vett till. Vettlöst således. Det är registrerade republikaner som lagt sin röst på Trump och ska man anklaga några för att ha kuppat partiet så är det trotskistpatrasket som kallas neo-cons. Neo-cons är överhuvudtaget inte konservativa och det är de som nu tänker överge Republikanerna för häxan Clinton. De har därmed avslöjat sig själva som infiltratörer. Sen har Trump och alla andra sansade bedömare givetvis helt rätt i att det är USAs politik som ligger bakom destabiliseringen av Mellanöstern och uppkomsten av IS och därmed den massiva flyktingstormen till Europa.
__________________
Senast redigerad av Aegishjalmr 2016-03-04 kl. 16:28.
2016-03-04, 16:32
  #6867
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grobil
Trump sa i ett tal att Obama har gjort mindre för den svarta befolkningen än någon president i historien. Haha. Det stämmer säkert !

Obama sa i ett tal den 16:e Februari att Trump "will never be President".

Visserligen så har det funnits ett par presidenter som knappast legat sömnlösa på nätterna i sorg över de fattiga svartas tillstånd så Trump överdriver men han har ändå en stark poäng..

Bortom luddiga paroller om "hope" "change" osv som var riktade till bredare lager av väljare urlessa på Republikanerna efter åtta år med W Bush så lovade han guld och gröna skogar till svarta präster,community leaders etc etc..

Obama visste att han hos nationens utan konkurrens mest rasistiska folkgrupp redan genom sin hudfärg automatiskt skulle föredras över snövita motståndare men problemet var att denna grupp alltid haft förtvivlat svårt att hitta till vallokalen. Genom idogt fjäskande för framstående svarta så lyckades han uppbåda ett aldrig tidigare skådat valdeltagande hos svarta..

Utan de svartas röster så hade han blivit utklassad av Hillary. Krossad av Mccain. Till och med besegrad av Romney..

Likt dumma får så slöt dessa svarta suckers obligatoriskt upp för Obama tre gånger på raken. I gengäld så har de fått väldigt lite tillbaka..

Alla vi som vistats i USA de senaste åren kan intyga att innerstäderna och andra gudsförgätna områden under Obamas tid endast blivit åtta år värre. Det hade sett precis likadant ut om W Bush hade fortsatt styra i två mandatperioder till..

Det är ett kraftigt underbetyg till massmedia att de låtit Obama komma undan med det. Inte konstigt att människor i allt högre grad hämtar sin information från alternativ media..
2016-03-04, 16:47
  #6868
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Jag måste råda alla pundits i tråden att verkligen läsa transkriptionen från senaste debatten, karln kan ju inte ens bygga en vettig mening om hans liv hängde på det:

http://www.nytimes.com/2016/03/04/us/politics/transcript-of-the-republican-presidential-debate-in-detroit.html?_r=0

Det är lång läsning men väl värt det om man vill se vad som verkligen sägs.

Ja han tappar tråden upprepade gånger, vänder tillbaks vad han tror är tråden och vet sen inte vad tråden är.

Trump är närmare 70 år gammal.
2016-03-04, 16:52
  #6869
Medlem
Trump har just genomfört ett mycket lyckat möte i Warren Michigan. Trots morgontimmen var det den mest entusiastiska publiken hittills och Trump var på ett strålande humör!

Nu är det Cadillac i samma stat om bara ett par timmar.
2016-03-04, 16:58
  #6870
Medlem
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Delroy84
Länge har man sagt att Trump inte har en chans. Idagsläget har han nu flest deligatröster bland republikanerna i primärvalet vilket innebär att man måste ta gubben på allvar (tänk om han blir president). Tror ändå Trumps chans att bli Mr President är ganska liten men man undrar ju lite hur han kan ha lyckats så här bra hittills.

Just denna kampanj för Trump så ligger det stora hindret i att bli just nominerad, hade det varit så enkelt för neocons och globalisterna att om Kasich och Cruz la ner och gav alla sina delegater till Rubio så hade det hänt men de vet om att Trump har en massa röster att hämta också så nu går etablissemanget på högvarv för att stoppa Trumptåget.

När och om Trump blir Republikanernas kandidat (eller går independent) så har han motorväg till ovala rummet, han har så mycket skit på Hillary (Benghazi, badrumsservern, hennes man osv osv) att Ted Cruz blir en ängel i jämförelse.
2016-03-04, 16:59
  #6871
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Jag måste råda alla pundits i tråden att verkligen läsa transkriptionen från senaste debatten, karln kan ju inte ens bygga en vettig mening om hans liv hängde på det:

http://www.nytimes.com/2016/03/04/us/politics/transcript-of-the-republican-presidential-debate-in-detroit.html?_r=0

Det är lång läsning men väl värt det om man vill se vad som verkligen sägs.

Tur att jag vill ha någon som faktiskt kommer göra nåt och inte bara nickedockor som är bra på att hålla tal.
2016-03-04, 17:09
  #6872
Medlem
KlausSteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Jag måste råda alla pundits i tråden att verkligen läsa transkriptionen från senaste debatten, karln kan ju inte ens bygga en vettig mening om hans liv hängde på det:

http://www.nytimes.com/2016/03/04/us/politics/transcript-of-the-republican-presidential-debate-in-detroit.html?_r=0

Det är lång läsning men väl värt det om man vill se vad som verkligen sägs.

Du hakar upp dig på ytliga och irrelevanta detaljer.
2016-03-04, 17:23
  #6873
Medlem
Sigma:Rs avatar
Trumps seger är enligt den här statsvetaren väldigt trolig.

https://www.washingtonpost.com/posteverything/wp/2016/02/26/the-real-reason-donald-trump-is-winning-no-one-thought-it-was-possible/?utm_campaign=Contact+SNS+For+More+Referrer&utm_me dium=twitter&utm_source=snsanalytics

Republikanska nomineringen är i princip helt säkrad. Han lär inte ha några problem med att besegra Hillary i en 1v1 heller.
2016-03-04, 17:30
  #6874
Moderator
sm910difs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guillounism
Lite mer har kommit ut om Donald Trumps team det senaste dygnet. Han har utsett Jeff Sessions som sin ordförande i en National Security Advisory Committee. Jeff Sessions kommenterar:

https://www.facebook.com/DonaldTrump/posts/10156714551570725:0
Otroligt glädjande att läsa!

***

Någon som har koll på om det varit några utspel eller andra händelser från något håll än om fortsatt vara eller icke-vara av regel 40?
2016-03-04, 17:32
  #6875
Medlem
Frans-Jaegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlashbackImprover
http://images.indianexpress.com/2015/08/donald.jpg
http://americablog.com/wp-content/uploads/2015/09/RTX1C9LH.jpg
http://static.ijreview.com/wp-content/uploads/2015/09/GettyImages-481701382-594x330.jpg
http://piralize.com/wp-content/uploads/2015/10/donald-trump-arianna-huffington-e1346174854211.jpeg

Kolla på det ansiktet! Skulle NÅGON rösta på det? Kan ni tänka er det? Att det skulle vara ansiktet på USAs nästa president?!


Trump är så jävla ful och luktar bajs!!11 Fattar ni det?! BAJS! Varför ska man rösta på en efterbliven idiot som inte ens kan sköta om sitt egna hår?! Och har ni sett hans hudfärg?! Han har för fan DOWNS!



Här hittade jag en sammanfattning över några av Trumps argument mot sina motståndare.
http://www.nytimes.com/interactive/2016/01/28/upshot/donald-trump-twitter-insults.html?_r=0

Undrar hur han raggar på tjejer? Vad tror ni han säger till dem? "Kolla alla andra killar! De är så fula! De kan inte vara pojkvänner!!"?

Eller kanske "Kom hit nu! Annars STÄMMER jag dig"? Och sen SCORE!

Ytterligare ett bevis på Drumpf´s intelligensnivå, han gör miner och härmar andra som en 4-åring som räcker tungan åt sin nemesis.

Det är en rynkig, orange jättebebis vi (dom) har att göra med. Med tanke på att Geroge Katastrofen Bush röstades fram två gånger så kan även Drumpf bli president.
2016-03-04, 17:34
  #6876
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sigma:R
Han lär inte ha några problem med att besegra Hillary i en 1v1 heller.

Hur får du ihop det? Trump har eliminerat stora väljargruppers röster.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in