Tror inte att Trump får stöd av enskillda galningar kommer påverka honom alls faktiskt. Som om det skulle vara någon stor nyhet att folk röstar på det för det enligt dem minst dåliga alternativet eller att väljare tror att Trump skulle bli som de mest extrema av hans väljare. Det är saker som Chris Christies endorsement och välkomnande in i kampanjen som spelar roll.
Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Ja, gud vad hemskt att negrerna röstar "fel".
Det som är absolut roligast i striden mellan Sanders och Clinton är just hur den vita antirasistiska vänsterns rasism kommer fram i full dager. Det är omöjligt att få ihop den vita antirasistiska världsbilden med negrernas stöd för Clinton och då ligger det närmast till hands att anklaga negrerna för att vara för dumma för att förstå vad som är bra för dem. Vilket bryter mot den vita antirasistiska världsbilden. Plötsligt har ni hamnat på min och alla andra rasisters planhalva.
Nu har du verkligen ett dilemma framför dig.
Gränsar mot off-topic men
Kul att du kategoriserar en SD:are som vit vänster anti-rasist. Jag stödjer knappast Sanders för hans tjat och gnat om instutionell rasism även om jag inte tror han har helt fel om det i USA. T.ex blir ju bevisligen svarta arresterade och inlåsta för drog-relaterade brott i mycket högre grad än vita trots lika mycket drogbruk. Jag säger inte att det är hemskt att dem röstar "fel", i min värld kan man inte rösta fel eller ha fel åsikter. Bara olika. Däremot har jag varken hört eller kan komma på några vettiga skäl för varför Hillary skulle ha en bättre politik.
Inte för att något är hugget i sten bara för att man tillhör en viss grupp som "borde" rösta hit eller dit. Man har ju sina egna prioriteringar. Ben Carson och Obama t.ex för att nämna två politiker. Och jag tänker/röstar iof själv väldigt lite utifrån vad som är bäst för mig men jag brukar känna mig rätt ensam om det. Fattiga i Sverige tenderar ju rösta vänster och rika tvärtom. Mer kvinnor stödjer FI och fler invandrare skanderar högt om antirasism och en hel del är rädda för att uttala stöd för SD pga att det kan drabba dem själva osv.
Däremot har många svarta som bryr sig om svartas rättigheter och som är insatta och kan argumentera för sin ståndpunkt med mer än "herp-derp" sagt att Bernie är det självklara valet. Kan du själv förklara varför det är logiskt att Hillary har så mycket större stöd bland svarta?
Jag resonerar ungefär såhär: Sanders har starkast stöd bland fattiga, och om jag inte är helt fel ute är det övervikt svarta bland de som går på minimilön, är arbetslösa, saknar möjlighet till högre utbildning, berörs av kriget mot droger och bryr sig om polisbrutalitet och är just fattiga och utan sjukvård.
Jag anser förövrigt att alla dems som stödjer Hillary är smått korkade, eller ursäkta du vill ha pk-språk, "mindre insatta/intresserade av politik". Dels är hon en katastrof på alla sätt och vis men det lär ju även sluta med Trump som president, vilket inte borde vara positivt ur demokraters synvinkel. Trump kommer ju inte ge henne ett "free-pass" utan attackera henne skoningslöst, och det finns väldigt mycket han kan attackera. Förvånad är jag dock inte, gemene man är sällan insatt. Tycker bara det är korkat att inte ens orka sätta sig in i politiken och istället rösta utifrån någon punchline som "nej till vinster i välfärden" eller "allas lika värde" för att ta svenska exempel.