Citat:
Ursprungligen postat av
intesomdu
Det har allt att göra med det. Man bedömer allt man hör och ser, omedvetet som medvetet. Du bedömer alla människor som går förbi på stan, alla maträtter du äter och all musik du hör. En människa kan vara olika saker, allt är inte svart och vitt. Men vi jämför alltid med något annat, och jag jämför henne med en 18-åring som inte lägger ut nakenbilder på nätet, och för mig är hon som inte gör det mer "vettig". Förstår du?
Jo jag har uppfattat att du delar upp folk i svart och vitt. Förstår bara inte varför du gör det pga något så ointressant som detta.
äkta "vettighet" sitter ju liksom i helt andra saker som är avsevärt mer viktigt för hur människor är.
Citat:
Det skadar andra ungdomar som tror att detta KRÄVS av dem, det skadar hennes rykte, hennes familj, hennes pojkvän, hennes framtid, hennes anseende, vårt samhälle, vår kvinnosyn, hennes framtida barn, hennes framtida man.. behöver jag fortsätta?
Rykten beror ju på andra.
Och ser jag någon som visar sig naken någonstans så tycker jag inte att detta därför krävs av mig också.
Sen kan du ju kanske förklara hur alla dessa du räknar upp blir skadade av att någon visar upp sin kuk på nätet, eller på en reklampelare?
Citat:
Ja, människor bör välja efter vad dem gillar. Vissa gillar människor som "skämmer ut" sig och som skämmer ut andra, som tar plats, som provocerar, som "kan visas upp" sig, som lägger upp nakenbilder. Många gillar inte detta och tycker att det är konstigt, med all rätt. Vissa människor kan gilla dessa personer samtidigt som de aldrig skulle vilja umgås med dessa, vissa kanske gillar att skratta åt dem på tv, andra kanske gillar att se dem som någon slags förebild, medan andra INTE gör det. Jag skulle inte valt någon av dina två exemplen. Om man kan vara naken i tv så säger det något om dig som person, hur gullig och rolig du än är. Om du växt upp och ångrat dig är det en annan sak, men annars vet jag ju inte vad du kommer göra härnäst? Jag skulle inte vilja vara tsm med någon som inte kan sätta gränser, som kan slänga upp nakenbilder på nätet eller i smyg slänga upp nakenbilder på mig.
"skämmer" ut sig?
har du snippa eller snopp? Skäms du för detta? Varför? Alla andra har ju också detta. Du är inte direkt ensam.
Ung individ som deltar i nått urfånig program, Instagram, eller sexsite, visst de gör möjligen bort sig, men allvarligt är detta något så stort att man ens behöver bry sig? Stäng av TV:n! Byt kanal! Scrolla vidare och bara skit i det.
Liksom helt ointressant, varför ödsla denna energi på detta?
Alla är vi nakna, alla har vi ett könsorgan, rumpa och hudområden, nästan 100% av oss har sex i sina liv, och gör alla de där pinsamma sakerna, alla söker vi bekräftelse, mer så som unga än som äldre, alla gör vi bort oss någon gång i livet..
alltså hallå…lägg ner. Alla andra arter på detta klot garvar pälsen av sig åt alla dessa hysteriska dumheter som vi människor håller på med. De pysslar med mycket viktigare saker…knulla, pösa i sol, ta hand om småbarn, käka och nosa varandra i häcken och leka. Borde nog vi människor också ägna oss åt.