Citat:
Ursprungligen postat av
Groink
Möjligt, men det jag menade är att man säkert ansträngt sig hårt för att tolka fram en misstanke.
Det är nog ett ganska säkert antagande att det finns läkarintyg som styrker allt utom att hon sov och att hon på något sätt skulle ha blivit våldtagen.
Det är standard i svensk domstol att använda sig av bevis som inte bevisar skuldfrågan.
T ex ett läkarintyg på att någon har fått stryk eller som i det här fallet att någon haft sex.
Vanligtvis så räcker det väldigt långt utifrån principen att intyget gör det trovärdigt att den misstänkta händelsen faktiskt har skett och om man sedan inte ser någon rimlig orsak till varför den målsägande skulle ljuga och peka ut någon oskyldig så kan den misstänka neka hur mycket den vill utan framgång.
Ovanpå det så finns det i förundersökningen vittnesmål där man med hjälp av hörsägen kan komma fram till att Assange verkar vara en dålig älskare och en knöl i största allmänhet.
En objektiv åklagare skulle dock ganska fort inse att bevisen inte styrker att något brottsligt skett, att hörsägen i detta fall är full av motsägelser, samt att det finns starka ekonomiska och politiska motiv för de målsägande att ljuga.
En genomkorrumperad åklagare med en agenda som ovanpå det samarbetar med Sveriges mest genomruttna advokat är dock en helt annan historia. Det är ju bara att se på Quick-härvan för att se hur det gick senast när just en sådan kombination av åklagare och advokat fick tillfälle att uppträda.