Citat:
Ursprungligen postat av
bluetramp
Att en som kan området skulle ta den vägen som du beskriver från Östra Kyrkogården är helt fel. Tar han inte spårvagnen från Redbergsplatsen, så går han genom Bagargården o ner mot Gamlestaden, för vidare mot Kortedala. JTS är ju uppväxt i området, så han skulle inte snurra ner till Järnvägsbron för å ta sig till Kortedala. JTS är den skyldige. Det vet många.
Den svenska fjällkedjan slutar i Göteborg. Var du än står i Göteborg är du på fjället
Området norr om Östra Kyrkogården är likt Klippiga bergen vad gäller terrängen. Kan man vägarna fram till Landshövdingehusen, sedan gångvägar samt upptrampade stigar där barnen lekt och hundar rastas till Morängatan högst upp har man fri utsikt mot Gamlestaden och Säve industriområde.
Vid en busshållplats på Morängatan finns ett trappsystem med stentrappor som leder först neråt och sedan fram till gångbroar över järnvägsspåren till Säve industriområde. De broarna använder sällan allmänheten, men just den udda vägen mot Kortedala tror jag gm tog grundat på att spår av Malins saker hittats vid Kvibergs kyrkogård. Gm är alltså den sorten som tar "ljusskygga" vägar och den väg jag beskrivit är raka spåret till Kortedala från Östra Kyrkogården, om du använder apostlahästarna och har lite indian inom dig. Spårvagn till Kortedala har gm knappast tagit efter mordet. Lämnat spår vid en hållplats, ja, med det är i så fall ett villospår.
Om det framkom tidigt i nyheterna att ett vittne sett mordet, då fick gm ganska säkert långa ben och lämnade Göteborg och det kan vara lättare gjort om man är "pundare" än en "nedsutten" Svensson".
Gm är både pundare (drogar sig) och punkare för vem går omkring med ett nitat läderbälte? Antingen är man en riktig fjant - eller så är man en modefjant (punkare).