Citat:
Ursprungligen postat av
MySpace
Det går ju inte att svara klart på då KHL-lagen valt att inte vilja vara med. En del av lagen du räknar upp hör dessutom inte hemma i Europa, sett en karta någon gång?
Jag är ganska säker att samtliga lag jag räknade upp skulle slå CHL-vinnaren. Möjligtvis inte utklassa, men man skulle helt klart se skillnad mellan lagen.
Som du uppenbarligen missade innan du svarade, är Rysslands hockeyförbund en del av Europa, därav räknas samtliga ryska lag som europeiska.
Av samma anledning får exempelvis asiatiskt ryska lag delta i Champions League i fotboll, om de skulle kvalificera sig. Av samma anledning får lag från Israel, Kazakstan, Azerbajdzjan, Turkiet och Armenien delta i fotbollens Champions League.