Citat:
Ursprungligen postat av
Xoxs
Ang. diskussionen ovan kommer lätt SvD, Sydsvenskan, GP att lägga ner före 2020. SvD Näringsliv går upp i Aftonbladet (typ redan hänt). Expressen och Aftonbladet kommer upphöra med papper men DN inte.
SvD och GP har fortfarande (trott eller ej) ett rätt gott rykte utanför Flashback. Tror att dessa tidningar kommer att säljas. Risken är väl att Stampen går i konkurs och att SvD köps upp av Mittmedia.
När detta händer kommer massor av journalister att få gå. Angående kvällstidningarna är det intressant. De värderar fortfarande högt att komma ut som papperstidning eftersom deras löpsedlar är en viktig reklampelare. Tror till och med de räknar med att gå med förlust här i framtiden till en bättre lösning har kommit. DN är fortsatt en stark papperstidning som jag kommer fortsätta att prenumerera på även i framtiden. Gillar att fortfarande ta del av media som inte består av clowner som kallar sig reportrar på hatsajterna.
Säga vad man vill om deras budskap, men de kan inte skriva/hantverket.