Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2016-02-04, 16:47
  #68533
Medlem
Enligt WikiLeaks Facebooksida har Sveriges utrikesminister bekräftat FN's kritik:

Sweden's Foreign Ministry has confirmed that a United Nations panel had ruled that Wikileaks founder Julian Assange had been "arbitrarily detained".

"Their working group has made the judgment that Assange has been arbitrarily detained in contravention of international commitments," a spokeswoman for the Foreign Ministry said.
Citera
2016-02-04, 16:53
  #68534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Sådär ja! Nu har vi det från svenskt håll också!

Citat:
Swedish foreign ministry confirms U.N. report says Assange arbitrarily detained
Reuters
12 minutes ago
STOCKHOLM (Reuters) - Sweden's Foreign Ministry said on Thursday that a United Nations panel had ruled that Wikileaks founder Julian Assange had been "arbitrarily detained". "Their working group has made the judgment that Assange has been arbitrarily detained in contravention of international commitments," a spokeswoman for the Foreign Ministry said.

The comment confirms a report by the BBC earlier on Thursday.

Det verkar vara Reuters som har nån källa på utrikesdepartementet
http://www.reuters.com/article/ecuador-sweden-assange-formin-idUSKCN0VD20U
Jaha, godtyckligt frihetsberövad i strid mot vad Sverige åtagit sig.

Med tanke på att Assangeaffären engagerat hela det svenska rättsväsendet, upp till RÅ på åklagarsidan och HD på domstolssidan, är det ett underbetyg åt hela hela det svenska rättsväsendet.

Den politiska och mediala elitens självbild av Sverige som en moralisk stormakt, en del av en gränslös, faktaresistent självgodhet, framstår som löjlig. Är det för övrigt inte dags att lägga ner kampanjen för att få en plats i säkerhetsrådet i syfte att bekräfta denna grandiosa självbild? Ett land som inte uppfyller sina internationella åtaganden vad gäller mänskliga rättigheter borde ha skam nog att inte aspirera på en plats i säkerhetsrådet.
__________________
Senast redigerad av Aleksanterinkatu 2016-02-04 kl. 16:56.
Citera
2016-02-04, 16:55
  #68535
Bannlyst
När ska denna hjälte sluta förföljas?

Hur kan en man behandlas så vidrigt?
Citera
2016-02-04, 16:57
  #68536
Medlem
Men om han nu suttit frihetsberövad så blir väl konskvensen att detta pågått länmgre än en för väntad strafftid vid fällande dom om det skulle gått till rättegång = Omedelbar begäran från Åklagaren till Tingsrätten om hävning av häktningsbeslutet? Allt annat vore väl lagbrott?
Citera
2016-02-04, 17:01
  #68537
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dfdr
Assange kommande ekonomiska krav på Sverige bör tas från Marianne Nys pension och hennes eventuella förmögenhet.

Helt riktigt. Även om fem års isolering inte kan mätas i pengar. Förbannade USA-manipulerade feminist-skitlandet Sverige.
Citera
2016-02-04, 17:05
  #68538
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Vi har en feministisk regering. Alltså är vita män undantagna från stormaktsambitionerna; eller så var dom humanitära stormaktsambitionerna helt enkelt aldrig sanna. Välj själv.

Det är vid sådana klockrena inlägg man önskar att Flashback hade en "gilla"-knapp.
Citera
2016-02-04, 17:13
  #68539
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av duqu
Snart dags för en NY tråd, när fas 2 inträder med diverse skadeståndsanspråk.
Svenska staten är solklar att bli stämd.
Bonniergruppen lär få en, efter de senaste lagreglerna i England om media.
Ardin bör ligga pissigt till med allt sitt twittrande .
Massi-Fritz advokatförsäkring bör också vara lockande, liksom fyllegubben Borgström.
Rudling och Gullio:s smädelser kan kosta lite.

Fyll gärna på i "kassa"-registret...

Gissar att tvättstugan är fullbelagd de närmaste dagarna, så arkivera medans ni kan.

Jag önskar jag kunde dela din optimism. Men... nej, i verkligheten segrar inte godheten över ondskan speciellt ofta.
Mannen har förlorat fem år av sitt liv och hans hälsa har tagit stryk under tiden så kanske 15 år är rimligt att dra av hans livstid?

Död åt alla korrumperade feministluder.
Citera
2016-02-04, 17:25
  #68540
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ikarus80
Oavsett FN-domen kommer Assange med största sannolikhet att gripas av engelsk polis ifall han lämnar ambassaden. Därefter blir han flyttad till Sverige och stalls till svars för det ev. brott han begått. USA kommer sedan att begära honom utlämnad till USA och Sverige kommer med största sannolikhet att uppfylla USA:s önskan, oavsett vilket straff Assange riskerar I USA.

Påstår DN. Riktigt trovärdigt utan källa.
Citera
2016-02-04, 17:30
  #68541
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aleksanterinkatu
Med tanke på att Assangeaffären engagerat hela det svenska rättsväsendet, upp till RÅ på åklagarsidan och HD på domstolssidan, är det ett underbetyg åt hela hela det svenska rättsväsendet.

Det här är en ganska jobbig insikt faktiskt. Det är verkligen hela rättsväsendet. Upp till RÅ på åklageriet, och upp till HD på domstolssidan. Det är ju inte nån nyanställd tingsrättsdomare som är kompis med några rabiatfeminister och jobbar i Attunda tingsrätt. Det är verkligen alla nivåer.

Illa. Riktigt jävla illa.
Citera
2016-02-04, 17:40
  #68542
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Nostradumbass
Det här är en ganska jobbig insikt faktiskt. Det är verkligen hela rättsväsendet. Upp till RÅ på åklageriet, och upp till HD på domstolssidan. Det är ju inte nån nyanställd tingsrättsdomare som är kompis med några rabiatfeminister och jobbar i Attunda tingsrätt. Det är verkligen alla nivåer.

Illa. Riktigt jävla illa.

"Feminismens Saudiarabien", kan vara en av de mest träffande liknelser som någonsin har gjorts.

Så jävla bedrövligt.
Citera
2016-02-04, 17:45
  #68543
Medlem
Anonymares avatar
Det lär bli många nya turer med anledning av beskedet från UN WGAD. Vi har dock inte sett det än så det kan finnas utrymme för en del tolkningar.

Enligt artikel i SvD:

Citat:
Den svenska regeringen har känt till slutsatsen från UNWGAD – FN:s arbetsgrupp mot godtyckliga frihetsberövanden – i två veckor för att få tid att kommentera det. Men det var först på torsdagen som UD kunde bekräfta beskedet för TT. Det offentliggörs på fredagen.

UNWGAD "har gjort bedömningen att Assange är godtyckligt frihetsberövad i strid med internationella åtaganden. UD/regeringen konstaterar att arbetsgruppen gjort en annan bedömning än svenska myndigheter. Den rättsliga processen sköts av svensk åklagare i domstol och kan inte kommenteras av regeringen/UD", skriver Anna Ekberg vid UD:s presstjänst.

och

Citat:
Flera folkrättsexperter som TT talat med vill inte öppet tolka beskedet från UNWGAD innan de vet vad det grundar sig på. De anser dock att slutsatsen om den våldtäktsmisstänkte Wikileaksgrundarens situation är märklig.

– Jag är förvånad att han kan anses inskränkt i sin rörelsefrihet eftersom han själv har valt att bosätta sig på Ecuadors ambassad, säger Ove Bring, professor emeritus i internationell rätt.

Bring tror inte att beskedet påverkar häktningen eller en överlämning från Storbritannien, som är reglerad inom EU.


Assanges advokat Melinda Taylor anser att rättsstaterna Sverige och Storbritannien genast ska släppa honom fri.

Så att beskedet skulle innebära att JA går från EAW:n kan vi nog glömma. Status quo antagligen angående hans ambassadvistelse och sen diverse turer under lång tid. Brittisk och svensk lag kan inte upphävas godtyckligt.

slutligen:

Citat:
UNWGAD:s besked kan betyda att Assanges svenska advokater försöker få häktningen hävd i svensk domstol. Ove Bring tror inte att det går.

Det tror inte jag heller.
__________________
Senast redigerad av Anonymare 2016-02-04 kl. 17:50.
Citera
2016-02-04, 17:49
  #68544
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mortdecai
När ska denna hjälte sluta förföljas?

Hur kan en man behandlas så vidrigt?

Du menar hur kan man låta en person frivilligt bosätta sig på en ombyggd damtoalett på en ambassad i flera år utan att någon reagerar och att han får hjälp (juridisk/medicinsk/psykologisk) med att avbryta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in