Citat:
Ursprungligen postat av
Binary
Du har säkert förträngt det hemligstämplade frivilliga sammarbetet stoppsidan.se som var för några år sen ?
En lista från Rikspolisstyrelsen som vissa isp'er gick med på att sudda bort med dns-poisoning.
Exempelvis Motherless och (om än kortlivat) Piratebay hamnade där.
Helt godtyckligt utan egentliga offentliga beslut om censur.
Nu när tongångarna ljuder "censur" från politiker så är det konstigt att vissa börjar misstänka att det förekommer ?
http://nyheteridag.se/statlig-utredning-overvager-censur-av-internet/
Och ja, jag använder zigenar-jude (hans egen utsago) Chang Fricks nyhetssida bara för att jag vet att du tänker hävda den icke-trovärdig.
Citat:
Regeringen snabbutreder just nu frågan om spel på internet. Bland annat övervägs filtrering, för att hindra svenska folket från att besöka spelsajter på nätet som inte är godkända av myndigheterna.
Men för att vara lite allvarlig:
http://henrikalexandersson.blogspot.se/2015/09/sossarna-krattar-for-censur-av.html
Citat:
Civilminister Ardalan Shekarabi (S) presenterar idag på DN Debatt en utredning med syfte att stärka den statliga kontrollen över spelmarknaden.
Speciellt är han irriterad över att det finns spelsiter på nätet som inte faller under svenska regler.