Citat:
Ursprungligen postat av
XeniaOnatopp
Finns det någon skillnad i hantering av Lisas kropp i gärningsbeskrivningen och i min teori efter hennes död? Tyder inte det på en djup störning att döda en människa genom hängning för att skända henne sexuellt? Vad betyder äkta nekrofili? Penetrering?
En sexuell sadist som dödar sitt offer är emotionellt störd och skadad. Oftast med ångest och omedvetna tvångstankar och fantasier som slutligen förverkligas. Men, inte alls säkert att det skulle klassas som en djupgående psykiskt störning inom rättspsykiatrin. Förmodligen inte?
Din teori är din egna teoretiska teori som inte på något vis är sannolik rent praktiskt.
Det är helt otänkbart. Det ter sig meningslöst för mig att diskutera det som helt saknar rimlighet.
Äkta nekrofili behöver inte alls betyda penetrering utan helt enkelt att man övergår från att fantisera om nekrofili och istället har någon form av kontakt med en död kropp för sin sexuella tillfredsställelses skull.