Citat:
Ursprungligen postat av
MrFold
Vad har du för bevis/indikationer på att polisen skulle ha planterat DNA-bevis i detta fall?
Har du inga så antar jag att t.o.m. du förstår att det är ett nonsensargument, eftersom alla fall utan undantag som bygger på teknisk bevisning som polisen själv analyserat kan angripas på det viset med förordande av friande dom.
Det är ungefär samma logik som att påstå att det finns rimliga skäl att anta att du är en äcklig pedofilkärring som drömmer om att ha sex med bebisar eftersom det finns människor som har denna läggning.
Hur sannolikt är det att någon som blöder på sina fingrar och avsätter blodfläckar på brottsoffrets insida byxor och jacka utan att avsätta några som helst blodfläckar eller DNA på brottsoffrets hud, när gärningsmannen samtidigt som han knäppt upp byxor också förmodligen drar ner dom och även trosor och drar upp tröjan? Inte vid något tillfälle kom han alltså i kontakt med sina blödande fingrar mot huden.
Helt osannolikt. Men du kan säkert hitta någon bortförklaring.
Och är det inte en märklig slump att det är just brottsoffrets kropp som det inte finns några blodfläckar eller DNA från NB. När det är just brottsoffrets kropp som utredarna inte haft tillgång till efter att de tagit blodprov på NB. Samma sak är det med NB:s bil den gick direkt för teknisk undersökning till Göteborg. I den finns heller inget DNA från Lisa som NB påståtts transporterat i bilen.
Sedan kan du läsa inlägg 115033 #115055