Det här går ju rakt in i Stockholms stadshus:
"När detta begav sig, under augusti månad, var jag fortfarande engagerad inom Centerpartiet och dess rödgrönrosa identitet, nations -och könsneutrala Allians. Därav var också kanaler och forum att berätta detta rätt så många. Jag satt med i styrelsen för C Sthlm stad, 3 politiska uppdrag i Landstinget som i Sthlm Stad, samt arbetade som politisk sekreterare i en kommun söder om Stockholm. I den kommunen var C dessutom i koalition med vänsterpartier. Överallt har jag berättat om omfattningen av sextrakasserierna på festivalen -och den tydliga rasism som dessa tog sig uttryck i, framförallt i de forum – för de representanter – där jag ansåg och på riktigt trodde att skillnad ville göras. Inte minst, se saker för vad de var.
Få tjejer med påtaglig utländsk bakgrund -och utseende utsattes de facto tack och lov. Vilket annars hade resulterat i ännu större omfattning av drabbade tjejer, men samtidigt blev andra saker desto tydligare. Rasismen -och den skeva kvinnosynen inte minst."
http://www.deogan.com/
Jag hittar inte Deogans blogpost som delats tidigare..
-------------------
"Stockholms stad har i flera år känt till de omfattande sexbrotten mot unga flickor på festivalen We are Sthlm. Gärningsmännen uppges med åren ha blivit ”smartare och aggressivare”.
Men i föreskrifterna om sexuella trakasserier uppmanar staden personalen att inte ”överreagera” då det kan slå tillbaka på festivalen."
http://www.dn.se/nyheter/sverige/stockholms-stad-kande-till-overgreppen-i-flera-ar/