2015-12-16, 09:56
  #107377
Medlem
klurigklurings avatar
En självklarhet som är värd att nämna. Man kan aldrig veta resultatet av en analys förrän testresultatet är färdigt. Således kan resultatet av kompletterande tester lika gärna stärka som försvaga åtalet. Försvaret tar alltså en risk genom att kräva kompletterande tester.

Beträffande brottsplatsen. Det har egentligen ingen praktisk betygelse om försvaret lyckas flytta den teoretiska platsen från förrummet till slaktrummet eller ut till ladan. Det slår inte hål på den övergripande gärningsbeskrivningen. Om hon däremot lyckas brvisa att mordet har skett på martorp faller en del vittnesmål bort beträffande hypotesen om flytten av kroppen. Jag tänker här på smutsen på byxorna. Det är varken särskilt svårt eller kostsamt att analysera jordprover.

Då återstår ändå att försöka angripa det synnerligen besvärande blod DNA-t på offrets kläder som hon hade på sig. För att klara det behöver IR skaffa fram ett riktigt bra expertvittne.

Jag är vän av principen ”hellre fria än fälla”. Finns det rimligt tvivel är det att föredra att en skyldig frias än att en oskyldig döms. Är man som jag till viss del uppväxt i en diktatur där folk kunde avrättas grundad på falska angivelser är man tacksam över att få leva i ett samhälle som värnar om rättssäkerheten.
__________________
Senast redigerad av klurigkluring 2015-12-16 kl. 10:03.
2015-12-16, 10:09
  #107378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av depla
....det strider mot sunt förnuft att....
Där satte du fingret på dilemmat - man kan inte ha sunt förnuft som premiss, när man utreder bisarra handlingar. Det blir som att utgå ifrån att mängden presumtiva gärningsmän är tom och då hamnar man i ett stort mysterium.
2015-12-16, 12:12
  #107379
Medlem
Ruggedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Där satte du fingret på dilemmat - man kan inte ha sunt förnuft som premiss, när man utreder bisarra handlingar. Det blir som att utgå ifrån att mängden presumtiva gärningsmän är tom och då hamnar man i ett stort mysterium.

Jag har försökt adressera detta tidigare. Att försöka sätta sig in i hur en onormal och rubbad person tänker låter sig kanske inte göras av någon som försöker använda sitt sunda förnuft. Jag vill trots det påstå att man oftast kan se en viss logik mellan person och brott. Jag är inte insatt i varken hästtjejen eller tandläkaren men att man inte innan kan förutse att dessa skulle begå brott är ju inte samma sak som att man efteråt kan se att brotten passar personerna. Inget av dessa två brott klassades väl som sexualsadistiska utan båda två var hämnd- / vredesrelaterade om jag förstår saken rätt. Hästtjejen tog ut sin ilska av att blivit brädad på den nya tjejen och tandläkaren sin ilska på kronofogdarna, en ilska som säkert många i en ekonomiskt pressad situation kan relatera till. Hästtjejens agerande är ju mer extremt men det finns nog många som i tanken utfört något liknande då de blivit brädade. Det onormala med dessa två är att de utagerade det andra endast tänker i tanken. Indikationer på det borde ha funnits tidigare i deras personligheter även om man naturligtvis inte kunde förutse vart det skulle leda. Vill man försöka dra paralleller mellan dem och NB så skulle ju scenariot där ilska / vrede passa bättre som motiv än njutning, som jag varit inne på tidigare, om nu inte en historia av sexualsadistiskt intresse och ett gäng lik där förövaren är okänd och NB befunnit sig i närheten finns.
2015-12-16, 12:33
  #107380
Medlem
Hovrättens planering
Pressmeddelandet har uppdaterats idag men jag ser inte vad som ändrats (18-19/1 har tillkommit ?):
http://gotahovratt.se/Lisa-Holm-malet/
Hela sju dagar reserverade.

Här är f ö tingsrättens sammanställning av händelser i målet:
http://www.skaraborgstingsratt.domstol.se/Om-tingsratten/Misstankt-mord-pa-Kinnekulle/
__________________
Senast redigerad av LOE2 2015-12-16 kl. 12:38.
2015-12-16, 15:11
  #107381
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Där satte du fingret på dilemmat - man kan inte ha sunt förnuft som premiss, när man utreder bisarra handlingar. Det blir som att utgå ifrån att mängden presumtiva gärningsmän är tom och då hamnar man i ett stort mysterium.
Ja, det verkar vara det största problemet för "försvaret" på den här sidan - förutom orden mystiskt, osannolikt och att det inte följer ett ordinärt brottsmönster (?) då.
Att mörda nån lär inte vara "logiskt" överhuvudtaget - så varför ens inbilla sig att man har ett svar på hur han skulle reagera och agera - eller mest korkat: Anse att han inte är mördaren via detta trots teknisk bevisning osv.
Det är nog inte hos NB man ska efterlysa logiken..
Han har dock ett mönster som kan ses hos gärningsmän och det är flera drag av organiserad förövare via klassificering. Det finns flertal fallstudier som visar att kontakten sker i känd area, utomhus, s.k "con attack" ("bedräglig" dvs att lura offret) var vanligaste formen, det är okända kvinnor primärt (förutom prostituerade som givetvis ligger i extrem riskzon). De flesta mördas via strypning, motivet är främst sexuellt. Hur förövaren beter sig (tre-stegs dvs dumpar eller lämnar mordplatsen) ter sig vara 50/50 i de 6 stora studier jag läst via FBI. I en av studierna som inkluderade sexuellt motiverade mord dvs även utan penetrering (329 av 480 offer) och i 75% av fallen var där offren nakna eller partiellt avklädda.
__________________
Senast redigerad av develi 2015-12-16 kl. 15:22.
2015-12-16, 17:39
  #107382
Medlem
Grandiosos avatar
Lisa Holm toppar sökningarna på Google 2015

Citat:
Mordet på Lisa Holm skakade Sverige så till den grad att ”Lisa Holm” toppar flera av Googles söklistor 2015. Det är det mest sökta på alla kategorier. På andra plats kommer lättsammare ”Agario”, ett mobilspel.

http://www.dn.se/ekonomi/lisa-holm-toppar-sokningarna-pa-google-2015/
2015-12-16, 17:54
  #107383
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klurigkluring
Om hon däremot lyckas brvisa att mordet har skett på martorp faller en del vittnesmål bort beträffande hypotesen om flytten av kroppen. Jag tänker här på smutsen på byxorna. Det är varken särskilt svårt eller kostsamt att analysera jordprover.
Förutom att Lisa letade snören till midsommarkransar i ladan enligt dig, så kan du även sluta tänka på jordprover från Martorp - för det är vitt damm enligt IB. Vilket stämmer väldigt bra på ett dammigt mjölkrum snarare..
Citat:
Men du säger att byxorna var väldigt smutsiga
Inte väldigt men dammiga
Beskriv dammet
Vitfärgat
Citat:
Nerijus kom tillbaka, sedan vi gick ut för att röka, och sedan märkte jag att hans byxor nere, dom är dammiga så det är upp, foten upp till knät att dom är täckta med damm, då kollade jag , fick du eh stå på knän eller, krypa på knä ja visst sa han jag fick leta
efter verktyg och det ( ohörbart…) och rörigt och dammigt, mmm, och sedan sa han kanske
behöver dom tvättas
Citat:
När jag sa till honom, krypte du på knänen när du varit där, jo sa han det var väldigt dammigt där
Såg du några fläckar?
Det var vitt damm
Mmm, mmm såg du några andra fläckar på kläderna?
Inget
2015-12-16, 18:21
  #107384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ingo22
Jag har för mig att Cafe Ägarinnan i en intervju sade att bröderna ibland fikade på Cafet: ???

Tror AJ bjudit på fika EN gång (innan Lisa fick sommarjobb). Annars fikade bröderna hemma vid bron.
Det var det normala. Enligt NB skulle bröderna hålla sig för sig själva.

Henrik som också arbetade med torken (ladan) säger

"Det har hänt vid två tillfällen under våren när de jobbat på Blombergs Säteri att de tagit en fika på caféet."

FUP s. 260
__________________
Senast redigerad av Remark 2015-12-16 kl. 18:29.
2015-12-16, 18:30
  #107385
Medlem
Grandiosos avatar
I en kartläggning av Nerijus förflutna och hans internetvanor så skulle det inte vara alltför
överraskande om man upptäckte att han varit besökare på någon av de sajter som
kommer att omnämnas här nedan i bland annat två artiklar om dömda förövare av
sexualsadistiska lustmord.

Engelsmannen Graham Coutt:

Teacher was victim of murder fantasy

Citat:
The jury which convicted Graham Coutts accepted the shocking reality that he acted out on the helpless Jane Longhurst his life-long fantasy of strangling, raping and killing a woman
http://www.dailymail.co.uk/news/article-299587/Teacher-victim-murder-fantasy.html

Amerikanen Patrick Russo, tidigare omnämnd i tråden:

Throttling priest had internet murder fantasy

Citat:
IT WAS FAIR that a jury heard how a Texas Church leader, who was found guilty of strangling an IBM woman to death, visited a internet sites about asphyxiation and murder, an appeal court has ruled.
http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1014333/throttling-priest-had-internet-murder-fantasy

Sites labelled as "extreme pornography" (Långt ner på sidan.)

https://en.wikipedia.org/wiki/Necrobabes#Necrobabes

Jag avser inte själv att kolla upp dessa sajter ifall de nu finns kvar och rekommenderar
ingen annan här heller att göra det. Lägger inte ut namnen på dem här i texten.

Men vad man kan notera utifrån ovanämnda fall och sannolikt åtskilligt med andra
är att morden föregåtts av frekventa besök på sajter med ett extremt våldspornografiskt
innehåll.
__________________
Senast redigerad av Grandioso 2015-12-16 kl. 18:45.
2015-12-16, 18:59
  #107386
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ruggedo
Har man på ett trovärdigt sätt förklarat varför detta strikta yppandeförbud var nödvändigt över huvud taget? Jag läser inte vad tabloidpressen skriver så det kan ju tänkas att jag missat någon intervju med ÅK eller utredare.

Det är ju en del som höjt sina röster och uttryckt sin oro för rättssäkerheten i denna tråd. Inte nödvändigtvis för att NB är oskyldig utan för hur fallet hanterats. Många hävdar någon form av skicklighet från ÅK sida. Jag ser tyvärr inte den utan snarare tur.

Som det ser ut i mina ögon så handlar ju yppandeförbudet inte om någon konspiration utan om sedvanligt lite halvslappt kommunalt egenmäktigt hanterande. ÅK såg direkt att detta kommer dra ut på tiden och att det fanns ett gigantiskt intresse. Semestertider stundade och hans personliga semester var i fara om han inte genast lade locket på. Vem vill ha halva Sveriges befolkning och hela Sveriges presskår i hasorna under semestern? Inte en lugn stund. Nej bättre att besluta om yppandeförbud för den egna fridens skull. Att bevisa detta är ju ungefär lika fruktsamt som att försöka bevisa att en polis begått tjänstefel.

Utan yppandeförbud så hade ju massor av annan information kunnat komma in. Klargörande kring incidenten med joggerskan t.ex. Kanske hade fler liknande incidenter rapporteras och NB kunnat knytas mer tydligt till ett mönster eller så kanske han friats helt och en annan man identifierats som den som frågade vägen. Det finns egentligen inget som rapporteras kring den incidenten som tyder att det är något annat än en icke svensktalande man som frågar efter vägen. Det är mordet på Lisa som gör incidenten intressant i ett sammanhang. TR valde ju iofs att bortse från hela denna incident men med allmänhetens tips hade det kunna sett annorlunda ut.

Man kan argumentera att nu hade ÅK tur att SHs initiala magkänsla var korrekt med tanke på den tekniska bevisning som till slut anlände till ÅK och utredare. Hade den däremot uteblivit så hade de ju suttit rejält i skiten med ett ganska tungt drev i hasorna.

Yppandeförbudet i detta mål måste helt klart ifrågasättas och diskuteras. Läst på lite om det eftersom jag inte är så bekant med termen. Men att till och med den åtalade kan hållas utestängd från infirmation över det brott hen är åtalad för låter ju sanslöst illa. Kanske rör det bara mål om rikets säkerhet. Inte så insatt. Vilken form av yppandeförbud har detta mål?
Återkommer.
2015-12-16, 19:09
  #107387
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Där satte du fingret på dilemmat - man kan inte ha sunt förnuft som premiss, när man utreder bisarra handlingar. Det blir som att utgå ifrån att mängden presumtiva gärningsmän är tom och då hamnar man i ett stort mysterium.

Nja nog att göra det lite väl enkelt för sig om man tror att all logik och sunt förnuft inte innefattar en gärningsman agerande.

Många gånger är det väl detta som också får dom fällda.

Samtliga gärningsmän visar nästan direkt på denna förmåga genom att fly och gömma undan sitt brottsoffer.

Vad spm slår mig i detta fall är att här är det inte bara NB som stannar kvar på brottsplatsen.
Även hans fru och bror stannar kvar i flera dagar med kännedom att NB saknade alibi menar alltså polis och åklagare.

Det är alltså 3 personer som agerar helt irrationellt - inte i en dag utan i fem dagar.
2015-12-16, 19:22
  #107388
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Ja, det verkar vara det största problemet för "försvaret" på den här sidan - förutom orden mystiskt, osannolikt och att det inte följer ett ordinärt brottsmönster (?) då.
Att mörda nån lär inte vara "logiskt" överhuvudtaget - så varför ens inbilla sig att man har ett svar på hur han skulle reagera och agera - eller mest korkat: Anse att han inte är mördaren via detta trots teknisk bevisning osv.
Det är nog inte hos NB man ska efterlysa logiken..
Han har dock ett mönster som kan ses hos gärningsmän och det är flera drag av organiserad förövare via klassificering. Det finns flertal fallstudier som visar att kontakten sker i känd area, utomhus, s.k "con attack" ("bedräglig" dvs att lura offret) var vanligaste formen, det är okända kvinnor primärt (förutom prostituerade som givetvis ligger i extrem riskzon). De flesta mördas via strypning, motivet är främst sexuellt. Hur förövaren beter sig (tre-stegs dvs dumpar eller lämnar mordplatsen) ter sig vara 50/50 i de 6 stora studier jag läst via FBI. I en av studierna som inkluderade sexuellt motiverade mord dvs även utan penetrering (329 av 480 offer) och i 75% av fallen var där offren nakna eller partiellt avklädda.

Med all respekt för alla studier ni uppvisar så ska jag lyfta upp ett problem med de slutsatser som dras utifrån dem.

Ni refererar till fall ni inte granskat själva. Frågan är om någon enda granskat dem.

Fallen kan vara färgade av såväl rasistiska som andra motiv. Inte minst om de hat sitt ursprung från USA.

Man tar ogranskad fakta och sen drar man slutsatser av det.
Hittar samband och lämnar förklaringar.

Men om fel slutsats dras därför att felet ligger i något av fallen kommer det aldrig att uppdagas varför studien får det resultat man ville uppnå med den på fel fakta.

Och nej man ska såklart inte utgå från att allt källmaterial innehåller stora brister men man ska nog inte heller ta allt för sanning heller.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in