Citat:
Ursprungligen postat av
citrusdoft
Varför försöka förklara något för en som bara kommer med frågor och påståenden i
klass med en treåring?
Det var en mogen komentar. Något en sjuåring skulle kunna kläckt ur sig. Du ger dock inga kvalificerade förklaringar.
Citat:
Ursprungligen postat av
citrusdoft
Strax innan? Det var väl åtminstone fyra timmar efter att offret befunnit sig i ladan.
Allt är självfallet relativt men för en spårhund är inte fyra timmar speciellt lång tid om jag förstått rätt. Det har som någon komentar ovan sa ältats ganska friskt i tråden varför hundarna inte hittade spår. Min tolkning av det hela är helt enkelt att de va värdelösa eller att allt inte stämmer. Varför hittade hunden inte Lisas handske? Läste du hundförarens beskrivning som jag citerade?
Citat:
Ursprungligen postat av
citrusdoft
Hundar är inte felprogrammerade, dom gör som dom alltid har gjort.
De dofter som luktar mest är de som markeras först. Därav markerandet av skitgrisens
revirmarkering i ladan.
Som sagt. Den markerade inte. Den visade intresse. Med din syn på spårhundar så kan man lätt plantera en stark doft och spårhunden kommer då genast att tappa spåret och bli obrukbar. Fungerar det verkligen så?
Citat:
Ursprungligen postat av
citrusdoft
Du kanske kan förklara hur man gör för att ge hunden order att spåra en viss MÄNISKA? Visade hundföraren en bild på offret för hunden? Skulle hunden veta vem den letade efter så skulle den i så fall ha ett ställe att utgå ifrån där man bevisligen visste att offret hade befunnit sig.
Jag är inte expert men jag har sett övningen genomförd i "Veckans brott".
I detta fall utgick de från mopeden och där den stått. Har du inte ens behagat läsa FUP?
Hur kommer det sig att man kan träna hundar att spåra nästan allt? Lik, sperma, blod, knark, etc men inte människor? Menar du att en spårhund endast kan tränas att spåra människor men inte att spåra en viss människa. Vi människor har inte personliga dofter som en hund kan urskilja? Jag frågar för jag inte vet. Orkar i ärlighetens namn inte googla runt och skaffa den kunskapen själv just nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
citrusdoft
Och med tanke på att det hade varit ett antal personer och sprungit runt på platsen fanns inget sådant ställe kvar
att utgå ifrån. Detta är baskunskaper om hur man spårar med hundar och det man behöver i meriter
för att förstå detta är lite erfarenhet och sunt förnuft. Vilket du tydligen saknar om du inte förstår detta.
Så det var meningslös att använda hunden öht? Det var bara slöseri med tid och pengar? Man kanske hoppades på något men egentligen så va det bara en "long shot" som ingen egentligen trodde på? En rutin som utförs men som sällan ger resultat?
I vilka scenario hade spårhunden fått upp ett spår och varit behjälplig då?