Citat:
Ursprungligen postat av
demotrams
HAHA, När ska du förstå att din mening ''bara för att du inte förstår'' inte är ett argument. Din idiot. Det är du som är för dum för att fatta. Jag har varit så pedagogiskt jag har kunnat. Mer pedagogisk går det inte att bli. Du kan absolut inte ha gått ut gymnasiet med kompletta betyg. Det kan jag sätta mina högra arm för.
Nej, det är inte ett argument. Det är bara en förklaring på varför ditt verbala avskräde inte är ett argument. Förstår du skillnaden?
Citat:
HAHAH

Nej, att mord på oskyldiga är ondska, är inte subjektivt! Vem har jobbat på din hjärna helt ärligt? Mjau mjau mjau. Mjau mjau mjau. Det kräver tid att bilda dig och den tiden är jag varken beredd på att eller har för att lägga på dig och din förkovran. Det tjänar ingenting till, du kommer att förbli mammas gullegris och vägra lära dig nåt.
Ondska är subjektivt. Det finns ingen objektiv måttstock för ondska. Allt ditt bräkande ändrar inte det.
Citat:
Men har du glömt att du har gett dig in på en diskussion med mig helt självmant? Är du med i leken så får du den tåla. Kom med motargument istället för att säga så banala saker. Om mina bedömningar inte betyder nåt, vad i hela fridens namn håller dig kvar i diskussionen? Du är helt enastående dum i huvudet och det bästa är att du inte är medveten om det.
För att dumhet och ignorans inte får stå oemotsagda. Så enkelt är det. Jag diskuterar självmant, det betyder ändå inte att dina åsikter har ett värde.
Citat:
Herre min Gud i himlen!!! vad du är borta i skallen

Jag inbillar mig inte, lille vän kan du vara själv. Utifrån dina texter gör jag mina bedömningar. Det är inte inbillning. Det är dina texter som avslöjar så mycket om dig och din personlighet.
Klart det är inbillning. Du har ju fel.
Citat:
Flyr jag verkligheten? HAHA på vilket sätt?
Genom att intala dig själv att dina meningsmotståndare inte egentligen tycker det de tycker så din naiva vidskepliga världsbild får förbli intakt.
Citat:
Du menar att det är helt uteslutet att det är du som flyr verkligheten? Du lever inte ens i verkligheten och dina texter är ypperliga exempel på det. Jasså? Vill du bli övertygad? Är du ute efter övertygelse? Som sagt var så får jag bekräftelse på mina teorier. Du är här för att bli övertygad och inte för att du tycker det är intressant.
Övertygelsen handlade om varför en allsmäktig gud som vill ha kontakt med mig inte har det. Kanske det är dags att du hänger med i din egen diskussionslinje?
Citat:
Men varför ljuger du då? Du behöver inte skämmas. Som det är nu ger du dubbla budskap. Du säger att du har hittat sanningen och det är evolution samtidigt vill du bli övertygad om en annan sanning. Det ger dubbla budskap.
Nej, det är din missuppfattning, inte vad jag skrivit. I vanlig ordning förstår du inte vad du läser. Precis som alla andra i tråden påpekar åt dig.
Citat:
Jag tror att du är väldigt osäker och är här för att bli övertygad. Det har ag alltid sagt.
Lycka till, om du tror att du kan.
Citat:
Dina texter avslöjar mer än vad du anar. Men låt mig bespara dig tid oh energi. Det spelar ingen roll hur länge du hänger på Flashback för att hitta nån som kan övertyga dig. Det kommer inte hända. Endast du själv kan göra det och ingen annan. Slösa inte din tid på det ens.
Ah, trist. Ni har alltså SÅ lite att komma med, ni som tror på vidskepligheter. Bra att veta.
Citat:
Du är ju dum men inte visste jag att du var dum sådär grovt. Alla kan få information om den vise utan att lyfta på fingret. Man kan ligga i sin säng och komma till slutsats. Tex: ''Gud har ingen kropp'' Detta är ett påstående som kan förklaras utifrån logiken. Om Gud hade en kropp skulle den behöva fyllas med nåt. Alla sorters kroppar är fyllda med olika saker. Antingen det är luft, energi, föda, vatten, sten osv. Gud kan inte ha en kropp därför att om han hade det skulle han vara beroende av det som kroppen fylls med. Gud kan inte vara beroende av nåt. Således har Gud ingen kropp. Denna information kan vem som helst komma fram till. Ett annat påstående som lyder. ''Antingen är universum evigt eller också Gud är evig'' Är också ett påstående som man kan komma fram till utan att lyfta på fingret.
Hahahah, muslimlogik. Ja jävlar vad snyggt. Tack för att du för kampen för vår sida.
Citat:
Jag har inte sagt att jag besitter information som andra saknar. Det jag har sagt är att du är hjärntvättad och lever i en bubbla.
Du har precis skrivit att du känner till saker andra inte gör. Åh vad synd det är om dig.
Citat:
HAHAH, jag trodde inte att du trodde på att objektivitet existerade överhuvudtaget.
Lär dig skilja på objektivitet och objektiv moral innan du ser dum u.. Eh, ja.. Mycket för sent, men det är väl tanken som räknas.
Citat:
Fört och främst så indikerar allt på Guds allsmäktighet. Precis allt!
Eh, nej.
Citat:
Från Galaxer till atomer. Men människan själv hittar alla bevisen inom sig själva. Jag har gett dig alla sorters bevis men du vägrar inse dom och det skiter jag blanka fan i.
Att träd är vackra är inte bevis för gud, det är bara bevis för att du tycker träd är vackra.
Citat:
Du döms för dina handlingar och jag för mina. Kan upprepa de för skojs skull:
Åh, upprepade dumheter. Vad underbart.
Citat:
Ingenting blir till av sig själv.
Universum som vi känner till kom till genom en expandering. Vad kom kraften ifrån som expanderade pricken? var kom pricken ifrån?
Om vi inte vet, var det automatiskt gud då? Är det hur du bevisar saker? Jag vet inte var den här pennan kom ifrån. Det måste vara en gud som skapade den i min skrivbordslåda! Den här guden hatar dessutom bögsex. Tadaa! Religion.
Citat:
Hur skapade alla grundämnen när expanderingen skedde? Silver, Guld, brons, metall, järn, helium, kalium, väte och alla andra grundämnen? Var det evolution som var orsaken för dessa också?
Tyngre element vet vi skapas i stjärnor. Ja, vi kan observera detta.
Igen, om vi inte visste svaret på alla frågorna, är det bevis för en gud? Varför? I så fall, hur vet vi att det inte är Det Flygande Spaghettimonstret?
Citat:
Vad skapade gravitation? Evolution?
Det finns andra naturlagar som den fysiska världen måste rätta sig efter, var kom de ifrån?
Vad skapade livet på jorden? Celler, protein, kolhydrater, DNA, RNA?
Vad bestämde att hela jorden inte skulle täckas med vatten eller bestå av tort land?
Hur kan människokroppens alla organ och celler se ut som de gör och ändå vara resultatet av en icke-vetande, icke tänkande process?
Så igen är ditt argument att för att du inte förstår hur saker fungerar så är det bevis på en gud? Kom igen nu...
Citat:
Du förstår nog inte men jag skriver det ändå. Ingenting som finns i den fysiska världen kan en icke-tänkande, icke-vetande process åstadkomma. Faktum är att icke-vetande, icke-tänkande processer endast leder till förruttnelse och förstörelse. Vi känner inte till en enda icke tänkande process som leder till nåt gott. Allting om de lämnas i fred, ruttnar, rostar, går sönder och så småningom försvinner. Människorkroppen är ett ypperligt exempel.
Tillför man energi händer det saker, exempelvis ökande komplexitet. Det är rätt enkelt egentligen, men för vissa verkar det svårt.
Citat:
Könsorganen hos människan och dess utseende. Hade mannens könsorgan sett annorlunda ut hade samlag varit omöjligt bland könen. Ögonen är ett annat bevis. Ögonen och förbindelsen mellan ögonen och hjärnan kan absolut inte skapas av icke vetande processer. En ingenjör måste ligga bakom det. I en trädgård ser du bevis på Guds allsmäktighet. I regnskogar ser du det, i öknen ser du det. Du ser det överallt.
Det finns ingenting sådant som irreducerbar komplexitet. Det är bara korkade kreationister som håller fast vid det ännu trots att det motbevisats gång efter annan.
Citat:
Du har fått en fri vilja att antingen erkänna honom eller också förneka honom. Det är endast genom att du använder din fria vilja som du förnekar och inte för att evolution uppfanns.
Så han är inte allsmäktig. Bra att veta. Då har dikotomin bevisats. Tack.
Citat:
Det spelar ingen roll vad du ger för förklaring. Det är högst märkligt att en människa som inte tror på någon religion eller Gud, mjau mjau mjau mjau mjau mjau. Mjau mjau mjau. Men du har gett dig in på ett krig som du vet varken in eller ut på. Det är förvirrad och behöver rannsaka dig själv och verkligen komma underfund med dina inre känslor. Oavsett vilken av mina teorier är den riktiga behöver du ta dig i kragen och möta dina inre känslor.
Förtsätt hitta på sagor om det får dig att sova bättre på natten putte. Om mig, om världen, om gudar som blir tvära om någon använder sitt könsorgan fel eller äter fel saker.. Men försök inte påstå att dina fantasier är verklighet.