Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
...............
Jag tycker överlag att folk här underskattar Löfven. Han är en slipad taktiker och landar precis som katten ofta på fötterna. Han spelade skjortan av borgarna med DÖ och tog sig ur en situation där alla trodde att han skulle tvingas avgå. Även den nya flyktinguppgörelsen var en taktisk seger för Löfven.
Det är riktigt.
De spelar ingen roll om det hade varit Per Albin Hansson 1940, Tage Erlander 1965, eller Olof Palme 1975. Högern (97% av Flashback) hade tyckt samma sak om dom som om Svetsarn 2015, det ligger i sakens natur.
Flashbackhögern har tyckt sedan 2014-09-14 att regeringen är Sveriges sämsta genom tiderna. Detta visar hur oseriösa de är i sin kritik.
------------------
Nej, problemet är tvärtom att Svetsarn är en mycket skicklig politiker som tyvärr springer batikhäxornas och nyliberalernas ärenden. Detta kommer att placera honom i samma skara av landsförrädare som Westerberg och Reinfeldt; Svetsarns tidsfrist rinner nu ut.
I ett normalt land hade Svetsarn varit en habil statsminister, men Sverige är inte normalt längre, Stockholmssyndromet har blommat ut hos hela befolkningen nu. Ryggsäcken (massiv MENA-invandring) som ärvdes av Allahiansen går ej att bli av med eftersom Svetsarn är inklämd mellan galna batikhäxor och sluga nyliberaler i Sjupartiregeringen.