Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Fast om du är så världsvan, borde du veta att ingen som har en samhällsposition skulle våga ha Karl XII på väggen - i äkta eller oäkta skick - eftersom PK-koden säger att alla som hyllar honom är nazister...
I överklassen finns inte PK. Om någon vill gilla Karl XII eller vara nazist är det ingen som bryr sig. Till exempel,
https://www.youtube.com/watch?v=CRha4wcPh1Q
Citat:
Ursprungligen postat av
Brewingmob
Ah, då förstår jag hur du kommit fram till att du är överklass, du är en överklass-människa utan: gods, utan väl förvaltad stor förmögenhet, utan ädla släktklenoder, utan passande intressen, utan fin bil, utan väluppfostrat leverne, utan tjänstefolk osv osv... vi tar bort "över" för du är väldigt underlägsen i denna diskussion. "Klass" har du inte heller med tanke på vad du roar dig med, kvar återstår människa, det är du inte heller för du är en babian.
1) Gods är överklassens version av att ha ett sommar-torp. Ingen tycker att det är fancy.
2) Jag kommer att ärva min familjs förmögenhet.
3) Vad är "ädla släktklenoder"?
4) Sex och konst är passande och vanliga överklass-intressen.
5) Ingen i min generation har fina bilar. Vi har vuxit upp med chaufförer. Att köra bil själv är en hobby bland den äldre generationen.
6) Väluppfostrat leverne?
7) Tjänstefolk har också försvunnit i min generation. Det är bara
en del äldre människor som har det.
8) Jag är ledsen att det inte är som på TV.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cineasten
Så vilka skills har drottning Silvia och dyslektikern (medveten felstafvning) knug Carl Gustaf?
Jag har ingen koll på vad folk i kungahuset sysslar med men jag är säker på att det finns
något som de har försökt att vara bra på.
Citat:
Ursprungligen postat av
jonniz
Åh herregud...
Kan mods vakna och rensa upp tråden. Oavsett hur intressant konsthistoria är så är det inte relevant för tråden. Snälla ta bort.
Och till Babianen, du är så fruktansvärt fel ute. Det enda som det ligger någon sanning i är att det är ganska väl ansett att ha någon typ av konstnärlig ådra i släkten. Inte precis så att matsalen är fylld med dotterns slarviga stilleben, men om det finns något i arvet eller någon gammal släkting som målat några tavlor är det bara bra. Det ger en rikare dimension. Precis som sonen som skulle bli riksdagsman istället blev skådespelare oftast hyllas mer i släkten än de som ej stack ut, men inte förrän ~tre generationer senare.
1) Man sätter inte upp stilleben. Men om man är bra är det klart att man sätter upp sina egna målningar. Titta på den här målningen där Frederick the Great spelar musik själv,
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Adolph_Menzel_-_Fl%C3%B6tenkonzert_Friedrichs_des_Gro%C3%9Fen_in_ Sanssouci_-_Google_Art_Project.jpg eller det här klippet
https://www.youtube.com/watch?v=mMuTDdWXbNo see how that works?
2) Lol @ riksdagsman. Det anses som extremt underklassigt, tänk på den brittiska indelningen i House of Lords och House of Commons, att sitta i riksdagen är som att sitta i House of Commons. Skådespelare är också ett riktigt underklass-yrke.