Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Invandring är komplicerat på många sätt
Förvisso,samtidigt så krävs det inte en särskild hög mental kapacitet för att inse att vissa typer av invandring bevisligen missgynnar Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Det handlar mer om demokratiska och kapitalistiska perspektiv än om feministiska.
Även om kapitalismen gynnas av en krackelerande välfärd och lönedumpning så missgynnas demokratin av att diverse dysfunktionella folkslag med en böjelse för auktoritära styrelseskick tillåts bosätta sig i ett förhållande vis feministiskt och demokratiskt land som Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Hur motiverar man exempelvis fri rörlighet för varor och företag
Genom att göra distinktionen mellan samhällsekonomiskt motiverad invandring,t.ex arbetskraftsinvandring samt humanistiskt motiverad invandring som inte förväntas vara lönsam.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
kapitalistiskt/humant perspektiv
Kapitalism och humanism är liksom varandras motpoler då den sistnämnda förespråkar att man ska bry sig om sina medmänniskor medan den förstnämnda är baserad på idén om att alla gynnas ifall den enskilde agerar som själviskt som möjligt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Om man tror att den fria marknaden är den bästa vägen till välstånd och utveckling...
Det gör man inte om man identifierar sig med en vänsterideologi såsom feminismen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Om företag kan flytta till de platser där de billigast kan producera varor, och varor flyttas till de platser där de säljs med störst vinst, varför ska då inte människor kunna flytta sig till de platser där de får bäst jobb och levnadsstandard?
Fast att multinationella storföretag i sann globalistisk anda nyttjar sig av vietnamesiska barnslavar för att tillverka klädnypor rättfärdigar inte en folkvandring av välfärdsmigranter från MENA till nordeuropa.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Nu tillåter vi inte fri rörlighet för människor. Den kapitalistiska världen hycklar och skriver reglerna så att de resurstarka gynnas på bekostnad av de kompetenta, men resurssvaga.
Varför fokuserar feministerna då inte på att bekämpa kapitalismen iställer frö att försöka främja invandringen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Vår invandring beror på asylrätten. En mänsklig rättighet vi och väldigt många andra nationer enades om efter världskrigen.
Inkorrekt,dagens asylkaos beror främst på nedmontering av EU:s yttre gräns,Turkiets användande av migrantströmmarna för att utöva politiska påtryckningar på EU samt generös svensk immigrationspolitik.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Asylrätten används dock smart, eftersom människor är smarta.
Rättigheter som används "smart" är i regel rättigheter som missbrukas,då syftet med asylrätten aldrig var att permanent höja asylantens levnadsstandard på bekostnad av mottagarlandets välstånd utan att på mest effektiva sett tillgodose asylantens skyddsbehov.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Bra betyg till oss med andra ord.
Att begå nationellt självmord för lyckosökande främlingars skull ska inte ses som "bra betyg" utan som en sarkastisk idiotförklaring (oavsett vad
Lena Melin på Aftonbladet tycker).
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Sverige är ett land där många har en möjlighet till ett bättre liv, eftersom vi har fred, låg korruption, och den pragmatiska inställningen att samarbete oftast är bättre än konkurrens.
Sverige är ett land man söker sig till för att vi har ett generöst och välutbyggd välfärdssystem som är inkluderande även gentemot främlingar som aldrig bidragit till det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Deriverbar
Svårigheterna kommer när man ska kombinera global frihandel med nationell välfärd. Där finns helt enkelt inga enkla svar.
I slutändan så består spektrumet av en välfärdsstat med restriktiv invandring på ena sidan och en nattväktarstat med liberal invandring på den andra.