Citat:
Ursprungligen postat av
heaven.on.earth
Kul, för just nu sitter jag och kollar på ett klipp där USA skyller på Europas dåliga vapenlagar. En av reportrarna säger t.ex att om vi hade haft rätt till concealed carry so hade antalet döda varit mycket lägre i paris just nu
https://youtu.be/7Kmn8L9ZJ0A?t=23m53s
Det är så typiskt av dom som förespråkar vapen att yttra sig i ett sånt här tillfälle. Hade dom haft rätten att bara vapen, och hade några inne på konserthuset gjort det så hade antagligen flera liv räddats. Så länge är jag redo att hålla med.
Men, hur många onödiga skjutningar är det inte i te.x USA? Nu menar jag inte skolskjutningar eller liknande. Utan "misstag" där någon tror att det är inbrott men istället råkar gubben skjuta frugan sin, eller när Mike blir galen på frun för hon varit otrogen och i stundens hetta tar han pistolen och avslutar det.
I tillfällen som detta hade det säkerligen räddat liv, men i längden tror jag det kostar fler liv.