Citat:
Ursprungligen postat av
hoaxgammon
Jaså, allt här i världen är Sveriges fel uppenbarligen! Danmark kanske borde skylla lika mycket på Tyskland i så fall? Ni i Norge ska tacka och vara glada för att vi stängt gränsen. Men det är ju uppenbart att både Danmark och Norge är skadeglada och vill Sverige illa. Det bådar inte gått för framtiden. Men skyll er själva! Både Danmark och Norge är ju pytteländer i jämförelse med Sverige.
Hör efter, ingen vil sverige, vårt broderland något ont. Vi vil att ni nu for en jävla gång skuld tar ansvar för det helvete ni har skapat. Det er sverige som har ministrar som forespråkar öppen asylpolitik, och bara ni.
Nu ser ni hva dere har stelt i stand, Alla vil til norden. Her är pengarna.
Och vet du hva, det er ju inte reella asylsøkere detta. Bara se på hva som hende i Polen førra månaden. Der fikk många syriska familjer egna hus, pc, och, skola til barnen, barnehageplats for dom små och jobb. Ganska bra hva?
Neeh, dom ville inte jobba, dom åkte derifrån, forde Polen var inget statusland att bo i. Så, nu dykte två av familjerna upp i norge. Vi kommer att senda dom iveg, men kommer sverige att senda några som helst i veg?
Du fattar vel hvarfor danmark inte kan tillåta att dom får alla som kommer, gjennom att innføra grenskontroller, det är det inget lite land som kan klara av.
Derfor sverige, ni måste ta ert ansvar, verken mer eller mindre.