Citat:
Ursprungligen postat av
mrtowlie
Väntat. Och glädjande.
Men detta är nog den gång det blåst som värst hittills kring podcasten. Har tagit del av åtskilliga arga statusar på facebook av bekanta och främmande som spyr ur sin avsmak för uttalandena om pojken Alan. Jag själv tyckte det var rätt plumpt och lite obehagligt, men förstår ju samtidigt att både kontext och deras uppsåt måste tas med i beaktningen. Det handlar inte om att göra sig rolig på en död pojkes bekostnad, liksom. Och det borde man veta om man lyssnat på deras pod förut.
Alen Musaefendic är en lögnare alternativt dum i huvudet och jag tänker särskilt på meningen, "Vi kan även nämna att utvecklingen pågått länge och att
duon i sina 180 podcastavsnitt inte knystat ett ord om vår tids största utmaningar. När det väl hände var det i form av hån mot ett av dess allra yngsta offer."
Alex Schulman och Sigge Eklund har ofta tagit upp ämnen som rasism och jämställdhet i sin podcast och gärna i andra vinklar än de som den vanliga mediabevakningen belyser. Tvärtom mot vad den här förvirrade skribenten påstår. Men han kanske bara är sjuk av avund för att cispersonerna Sigge och Alex varit mer progressiva i sin utbildande underhållning om dessa ämnen än vad han själv någonsin kommer vara? Spekulerar bara, alltså.
Att framställa Alex och Sigge i deras podcast som två grabbiga medelålders män som utövar nån slags manlig, vit och heterosexuell chauvinism är helt befängt för mig. Man tycka vad man vill om innehållet är bra eller inte, men det är direkt ohederligt att framställa dom så efter 181 avsnitt.