2015-11-11, 21:47
  #409
Medlem
BaronVonHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeltVild
Kul med vänsterfolk som fortsätter att skriva "vi har råd och det finns massor med plats"
Plats finns det ju massor av i Norrbotten De skulle dock antingen bli ihjälbitna av björnar eller bara frysa ihjäl.
Citera
2015-11-11, 21:47
  #410
Medlem
Cadenzas avatar
Kommer såklart bli ett helvete för alla vi som pendlar till Köpenhamn för att jobba. Tack alla jävla stolpskott till politiker i Stockholm som bajsar ner hela Sverige med sin sinnessjuka politik som skapade denna totalt onödiga krissituation för att kunna godhetsknarka lite extra.
Citera
2015-11-11, 21:47
  #411
Medlem
Borgarbohemens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Man har ett ansvar för sitt land och sin egen befolkning i första hand. Din politik är totalt orealistisk. Vi kan inte vara hela världens socialbyrå. Det är väl helt uppenbart nu.
87% röstade för humanism, för kärlek och för öppna gränser i valet 2014. Ändå får SD sätta agendan, det är obegripligt!
Citat:
Ursprungligen postat av weseeyou
Hur ska vi hjälpa människor (invandrare och svenskar) i Sverige, ekonomiskt och på andra sätt, om det svenska systemet kollapsar?
Varför skulle systemet kollapsa? Ger man mer resurser till Migrationsverket istället för polisen så kan man hjälpa människor i nöd. Vi är ett av världens rikaste land och har definitivt råd med att hjälpa människor!
Citera
2015-11-11, 21:48
  #412
Medlem
IQ130s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av berenpxx
Kommunikationschefen från MV sa ju att anledningen till att de inte publicerat statistik denna vecka är att siffrorna är så höga att de blev misstänksamma att något är fel så de måste dubbelkolla siffrorna först.


Haha, konsekvenstänkandet är så lågt i det offentliga att jag får dubbelstarr. En idiot anställer en idiot. Idioten bestämmer att idioten ska göra som idioten säger, men idioten gör inte så för idioten kan inte tänka. Då har vi ett antal idioter som inte gör något speciellt, men än F I K A R! Vad fan har de gjort hela tiden?! Två månader. "Äh, det ger sig!" Klart att detta kommer att gå upp i taket, nu blir det värre tills vi inför TUT för alla. Dubbelsuckar i mörkret.

Har de ens skaffat fram resurser för det här beslutet? Är det SIGNALpolitik vi återigen ser… snack, och mer F I K A!

Vad de har åstadkommit: M i S S T R O. Vi litar inte längre på nåt, som i en diktatur.
Citera
2015-11-11, 21:48
  #413
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av remixutoheaven
Ja, men eftersom både Tyskland och Sverige har "övergett" Dublinförordningen så fungerar den inte i praktiken längre. Så vad är skillnaden nu? Ska man helt plötsligt börja neka flyktingar vid gränsen?

Nej, skillnaden är nada och allt kommer fortgå som vanligt. Förutom att nu tvingas flyktingen till att söka asyl i Sverige ifall denne vill ta sig in i landet och kan därmed inte ta sig vidare till våra grannländer. Detta hindrar bara flödet till Norge och Finland...

Exakt, det är det enda sättet att göra skillnad. Stop vid gränsen, de går ta vändande båt till Danmark, Tyskland eller vilket land de kom ifrån, samma sak ska det landet göra när de kommer tillbaks dit, när alla har gjort vad de ska göra så hamnar asylsökaren i en yttregränsstat, där ska deras asylansökan prövas.

Vänta ett par dagar så kommer du att få se att även andra länder kommer att göra som Sverige, det blir ohållbart att ha flyktingströmmar åt båda håll så att säga. För att komma tillrätta med det så kommer alla EU länder att bevaka sina gränser.

I praktiken så blir det så att till exempel Italien också måste göra som Sverige gör. Inga giltiga handlingar för inresa i Italien/EU eller en asylansökan direkt vid ankomst innebär avvisning.
Citera
2015-11-11, 21:48
  #414
Medlem
pantherTypeGs avatar
Situationen kommer att förvärras. Fler kommer att komma in. Situationen blir mer kaosartad. Löfven kommer att tvingas avgå inom 1-2 månader.
Citera
2015-11-11, 21:48
  #415
Medlem
Out-of-Steps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av telefonforsaljaren
Jag tycker både Sjöstedt och Busch Thor har bra inlägg i debatten. Dom som drabbas för att Sverige haft noll koll är riktiga flyktingar. Alla straffas för att Sveriges politiker inte är realistiska. Har det sköts bra från början med gränskontroller, bakgrundskoll, snabbare avslag och ge asyl till riktiga asylsökanden har denna situation aldrig inträffat.
Ungefär så. Vilken soppa det blivit på grund av alla jävla nötter som sitter i regeringen, detta ska vi och kommande generationer få smaka på i all framtid.

Kommer att gå i taket om jag hör några av de flyktingvurmare jag känner, i efterhand säga att det skulle behövts mer kontroller mm.
Citera
2015-11-11, 21:49
  #416
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Borgarbohemen
87% röstade för humanism, för kärlek och för öppna gränser i valet 2014. Ändå får SD sätta agendan, det är obegripligt!

Varför skulle systemet kollapsa? Ger man mer resurser till Migrationsverket istället för polisen så kan man hjälpa människor i nöd. Vi är ett av världens rikaste land och har definitivt råd med att hjälpa människor!

Tack för lite förnuft i tråden.
Det viktiga är att rika svenskar ska betala in mer skatt, så att de får det lite sämre till förmån för att flyktingar som flyr krigets Syrien överlever bomber.
Citera
2015-11-11, 21:49
  #417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cadenza
Kommer såklart bli ett helvete för alla vi som pendlar till Köpenhamn för att jobba. Tack alla jävla stolpskott till politiker i Stockholm som bajsar ner hela Sverige med sin sinnessjuka politik som skapade denna totalt onödiga krissituation för att kunna godhetsknarka lite extra.


Varför skulle det bli ett problem?
Citera
2015-11-11, 21:49
  #418
Medlem
kangaroozzicknesss avatar
Intressant att man "närmar sig borgerlig politik". Ända sedan moderaterna kom med sitt förslag har jag inte hört Sverigedemokraterna nämnas en enda gång. Kanske är alla bara underförstått nazister nu?
Citera
2015-11-11, 21:49
  #419
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reflector
Medan korthuset faller och politikerna nu ändrar sig under galgen får vi aldrig glömma den stora orsaken till alltihop, nämligen de som idag intervjuar och påverkar politikerna. Dvs Public Service, Aftonbladet, Expressen, TV4, EXPO, AFA etc och dagstidningarnas decennier av hyckleri och förföljelse.

Löfven må vara en idiot, men han har till största delen bara varit en slav och nyttig idiot under Mångkultur-MSM.

Den tredje statsmakten.

Ville bara feta detta så, som du skriver, folk aldrig glömmer vilka som inte har tagit sitt ansvar och ställt politikerna mot väggen istället för att lägga dom i vaggan. Ja, med undantag av det parti som har varnat för det läge vi nu är i. De har alltid radas upp mot väggen för att bombarderas med floskler och nonsensfrågor. De har aldrig fått diskutera realpolitik i public service.
Citera
2015-11-11, 21:49
  #420
Medlem
snurresnigels avatar
Tror jag ser i syne (gnuggar mina ögon). Gränskontroller..

Måste vara någon dold agenda med detta så att det ändå fortsätter forsla in flyktingar som vi inte har någon koll på? För inte ska vi ha någon form av kontroll på vilka vi tar in?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in