Citat:
Ursprungligen postat av
jaggillarmat
Du behöver kunskapen för att inse bristerna i argumenten eller motargumenten du för fram. Du ser inte heller poängerna i argumenten vi för fram då du saknar kunskap.
Du kan inte ens se vem som är en expert är pga att du inte vet något om näringslära.
Du är alltså inte ens värdig att lägga tid på. Men vi har gjort många försök att få dig att förstå, det är dock ganska lönlöst.
Det enda jag gör är att upprepa vad de utbildade dietister inom området säger. Om ni tycker att det de säger är felaktigt så får ni väl ringa dom och fråga hur de har kommit till dessa slutsatser.
Eran argument är kanske jätte bra, men eftersom jag inte har den kunskapen för att bedömma det så avstår jag, och låter experterna svara på det istället.
Citat:
Den är inkorrekt pga att påståendet aldrig har gjorts av myspace.
Vi har påtalat flertalet gånger varför din syn är inkorrekt. Du har inte kunskapen att inse vart du felar. Jag har sagt det innan till dig men du behöver läsa på innan du kan föra en diskussion.
Sen är din bekräftelse enbart en syn som du själv kommit fram till, du har inte baserat den på annat än dina egna åsikter. Smart va? Du lever i din egna värld.
Så om min syn är fel, ge mig argument som förklarar varför folk äter kött. Många har ju själv erkännt att anledningen till att de äter kött är för att det smakar bra. Så det verkar stämma ganska bra så länge.
Citat:
Carl Lewis vann betydligt många fler medaljer innan han blev vegan. 14 innan mot 6 efter om jag minns rätt.
Efter att han bytte diet dopade han sig dessutom...
Enligt Wikipedia så doppade han sig 1988 och "dopningen" hade bara inneburit en varning.
Det står också att han hade skador mellan 1993 och 1996. Och slutade 1996 efter en sista comeback. Innan han var vegan så hade han varit aktiv i 11 år. Och så gjorde han som sagt sina bästa rekords efter han blev vegan. Så jag tycker inte han är så dålig exempel heller.
Men det finns som sagt många andra veganer man kan kolla på om man inte blir övertygad.
Citat:
En jämförelse man kan göra med dig är att du precis kollat på fotboll för första gången och får för dig att du kan allt i området och tar därefter över rollen som tränare för ett elitlag där du för fram dina sanningar. Spelarna blir bara irriterade och skrattar åt dig tills de inser att du är så kass att det inte är någon mening att lyssna på dig.
Och du är som en student som har läst en kurs och som tror sig kunna allt om det, och så kommer din kompis och säger, kolla vad dessa proffesorer och forskare säger. Och du svarar, nej nej de har fel, jag har läst kursen och det står något annat, och du har inte läst kursen så du kan inte säga nånting!