Citat:
Ursprungligen postat av
jaggillarmat
Ja och det talar fortfarande inte för vegeterianerna. Att det finns är fortfarande inte en tillräcklig bevisföring för att det skulle vara bra. Speciellt inte med tanke på att det inte är någon av dom som ätit vegetariskt sen födseln. Vad är det "experterna" säger? Vem kan kalla sig "expert"? (alla)
Vad du tror är ju inte intressant.
Återigen är din argumentation så bristfällig att man undrar vilken planet du lever på.
Jag påstod inte något om att det skulle vara bra eller ej, jag sa bara att det var möjligt.
Sen om det är bra eller ej det får dom som gör det avgöra själva.
Så länge så har de flesta idrottare som har gått över till en vegan kost märkt antingen en förbättring eller ingen ändring alls.
Med experter menar jag utbildade dietister inom området. T.ex så har American Dietetic Association, största organisationen inom nutrition, dragit slutsatsen att en vegetarisk/vegan kost är lämpligt för idrottare.
Så min argumentation är att det finns redan flera levande exempel samt att experter säger att det går.
Och vad är Myspaces argument eller dina argument? "Det finns inga veganer i toppeliten alltså är det omöjligt"?
Eller "Jag känner en dietist som sa det till mig alltså är det sant"? Det är ju helt dumt, men det kritiserar du inte.