Agenda igår..
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/finansministern-det-kan-leda-till-storre-underskott
Citat:
– Självklart skulle det att leda till större underskott. Men vi har halverat underskottet sedan förra året och det är en väldigt bra utgångspunkt nu när vi hamnar i den här typen av krissituation. Det här är inte i huvudsak en finansiell kris för de offentliga finanserna. Nu handlar det mer om att folk ska få tak över huvudet. Men det är klart att om det kommer väldigt många människor till Sverige så påverkar det statsfinanserna mer, säger Magdalena Andersson
Magdalena Andersson är inte så oroad över de offentliga finanserna. Det är mer ett "tak över huvudet"-problem. "Vi har halverat underskotten sedan förra året" nåväl, det återstår att se hur det bokslutet kommer att bli. Dessutom har det ju inte varit på en rödgrön budget. Men visst, att låta flyktingar sova på madrasser i kontorslokaler och ge dem 24 kronor om dagen är ju inte så fasligt dyrt, ens om det kommer många. Problem blir det ju om något år, när flyktingarna fått sitt uppehållstillstånd, ska kommunplaceras och få vanligt försörjningsstöd.
Citat:
– En del av kostnadsökningarna kommer vi kunna låna till. Men vi har ett ansvar för de offentliga finanserna också. Då måste vi också se vad vi kan spara på. Bistånd är en sådan sak. Men sedan ska vi också spara på migrationsområdet. Och där finns flera förslag för att sänka kostnaderna per asylsökande, säger Magdalena Andersson.
Det här kommer alltså inte att drabba någon svensk. Förutom underskott blir det bistånd som ryker och "spara på Migrationsverket". Tror hon på det? Hur kan man ens uttrycka sig så. För även om man skulle få ner kostnaden per flykting med säg 30% så blir det ju ändå en ökad kostnad i och med att flyktingarna är så många fler än vad som kom i början av året.
Men hon har en poäng i att det går bra att låna pengar. Vi har en låg statsskuld, bara omkring 40% av BNP. Nästan hälften mot Tysklands, exempelvis. Vi skulle kunna låna hundratals miljarder kronor utan problem. Räntorna är förhållandevis låga också, eftersom Sverige är ett av få länder med AAA-rating hos samtliga kreditvärderingsinstitut.
Så problemen blir hos kommunerna. Även om staten skyfflar dit hundratals miljarder i lånade pengar så hjälper ju inte det när det inte finns lärare, sjuksköterskor, läkare och bostäder.