Citat:
Ursprungligen postat av
Reviews
Alla utom den alla bevis pekar mot kan vara GM. Vad hade hänt om situationen hade varit omvänd och AB vore den utan alibi? Gissar att NB hade legat pyrt till då.
I det här fallet finns blod och annat DNA på ställen som med enkelhet kan sättas in i ett mkt trovärdigt händelseförlopp. När försvarsadvokaten nämner "förklaringar" om att blodet skulle ha kunnat blötts upp eller att prover har blivit förväxlade på NFC, hugger den inbitne alternativteoretikern direkt. Att IR själv som privatperson skulle tro på vad hon insinuerar, är ganska naivt att anta - hon är smartare än så.
Fetad text: nej precis, eftersom förnuftsargument upplevs som ointressanta. Drivkraften bakom ändlösa motargument bara för argumentationens skull, kan nog se olika ut.
Ett trovärdigt händelseförlopp, var finns det beskrivet? Du får gärna ta och skriva ner ett händelseförlopp om du har tid från mopeden till ladans öppning där Lisa troligen överfölls vidare till diskbänken i slaktrummet.
Händelseförloppet bör innehåla förklaringar till så mycket som möjligt av nedan frågor?
* Tejprullens använding som låg i ladan som bara bär Lisas DNA?
* Hur han tog henne till slaktutrymmet utan flykt eller kamp? (Lisas skor hade kunnat vissa detta)
* Varför och hur han tejpade Lisa utan att lämna spår där?
* Varför det saknas spår på snaran och när kom den runt halsen?
* Varför lämnade han bara spår på utsidan av Lisas kläder (byxor nerdragna så det blev också utsida)?
* Hur kunde han dra upp tröja och bh utan att lämna spår?
* Varför inga spår på den bara kroppen?
* Varför inga spår efter Lisa på golvet (blod, saliv, hår, urin) eller nedre del av väggar där hon hängdes?
* Varför finns DNA från IB på trosorna och hur kom det dit utan att GM lämnade egna spår?
* Användes hanskar och under vilka moment och varför eftersom det finns DNA på vissa ting?
Det finns säkert fler frågetecken men dessa gnager mest i mig.
Sen vems är blodet? Lisas, NB, bådas. Att det finns bådas DNA i blodet är en sak men vems är blodet? DNA kan har hamnat i färskt blod i form av damm.
Sen om någon är duktig på DNA, kan man avgöra från DNA från vilket typ av celler det kommer ifrån, i detta fall blod? Har man kollat blodgrupp och vem det tillhör?
Är det inte bra att ta upp brister och oklarheter? Vad är din drivkraft?