Citat:
Ursprungligen postat av
hoaxgammon
Sexuellt övergrepp i form av våldtäkt då eller? Det är snarare bevis på att det är ett mord med sexuella motiv hon utsatts för. Du menade ju tidigare att mordet skulle ha syftet att dölja ett sexuellt övergrepp mot LH. Finns väl inte så mycket som tyder på det? Däremot finns mycket som tyder på att mordets syfte var sexuell njutning hos en sexualsadist.
Jo, uppdragen tröja och ett blottat underliv tyder på ett sexuellt övergrepp, mördaren kan ha onanerat och tittat på offret. När han är klar eller när tiden är knapp förstår han att han måste döda offret därför att hon har sett honom.
Vad jag tror är en sak, att diskutera objektivt en annan. Jag tror att NB band sitt offer och fann en sexuell tillfredsställelse i det, åtminstone var det vad han trodde att han skulle göra. Inte säkert att övergreppet var så tillfredsställande som han hade fantiserat om.
En sak som jag finner märklig är att han sannolikt var beredd att begå ett övergrepp mot en person som han vet har en koppling till hans arbetsgivare, jag tänker på Adriana, han bör ha känt igen henne ifrån sammanträffandet några timmar tidigare.
Det kan betyda att han gick in i det här med ett uppsåt att döda, det var det enda alternativet om han tänkte sig att komma undan.