2015-11-01, 18:15
  #94321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chrisemil
Du borde ha fattat vid det här laget att allt tyder på att hon legat där sedan innan likstelheten utvecklats till 100%.
Sen dödstid... Flugor lägger ägg väldigt tidigt på en död kropp, ibland kan det röra sig om enstaka minuter.
Tror ni verkligen att inte sådant finns med i obduktionsrapporten? (Som f.ö är sekretessbelagd)

Har hon förvarats svalt påverkar det. Just det, vi vet inget om vad som står i det sekretessbelagda och hur väl det faktiskt stödjer den ihåliga hypotesen som åklagaren driver.
2015-11-01, 18:16
  #94322
Medlem
hasselmuzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Le Grand Maître
Ärligt talat låter det som en sk "täck.-anställning".
Som du vet påtalar andra källor att pappan har en betydligt mer "specialiserad" yrkesroll än så.
Och En aspekt med denna "specialiserade" yrkesroll är att de Samtliga har täck-anställningar inom FM.

Att pappan har ett bil-intresse är ju klart som korvspad.
Men bilmekaniker har inte uppgifter i denna "specialiserade" enhet.

Här SER du vilka grenar lokalområdet kan stoltsera med, och några bilmekaniker-bataljoner är det då Inte:

https://sv.wikipedia.org/wiki/Karlsborgs_garnison


Han är inte anställd på Karlsborg utan Skövde Garnison P4. Där finns en mekanikerbataljon.


Skövde garnison – Wikipedia
https://sv.wikipedia.org/wiki/Skövde_garnison
__________________
Senast redigerad av hasselmuz 2015-11-01 kl. 18:17. Anledning: Dubbel hänvisning
2015-11-01, 18:17
  #94323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Jag tror framförallt att NB inte vill att AJ befinner sig i rättsalen. Det tror jag han vägrar faktisk. Det vore för Skamfyllt.
Efter allt skitprat om AJ - kanske vi ska vända på kuttingen och se AJ som en resurs ? Allt annat onämnt så verkar alla överens om att AJ besitter auktoritet och karisma. I ett personligt samtal AJ-MGM kanske den senare skulle inse vad han bör göra. Om ett sådant sammanförande vore förenligt med svensk lag, vet jag inte.
2015-11-01, 18:17
  #94324
Medlem
PeoFallmos avatar
Kroppen var i framskriden förruttnelse. Hon placerades i skåpet innan likstelhet tilltog.

Hon har placerats där på söndagen mellan 19.00-19.30

Vittne var i boden på tisdag och såg klädhögen, det såg likadant ut på fredagen.
2015-11-01, 18:17
  #94325
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Då borde han berätta vem han hjälpte och därmed öka på chansen att endast straffas för brott mot griftefriden, livstids fängelse eller ett kort fängelsestraff.
Han kan vara så lojal mot den han hjälpte att han hellre tar livstids fängelse.
2015-11-01, 18:19
  #94326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Jag tror framförallt att NB inte vill att AJ befinner sig i rättsalen. Det tror jag han vägrar faktisk. Det vore för Skamfyllt.

Det är nog precis tvärtom.

Du menar svensk skam dvs svensk dubbelmoral och svensk onämnbar hederskultur? Som de som försvarar en kontrollerande pappa gör sig till en del av?
2015-11-01, 18:19
  #94327
Medlem
countrychicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Ett problem med Rönnbäckskan, tycker jag, är att hon slänger ur sig gliringar liksom i förbifarten. Det blir liksom för mycket och uppmärksamheten dras till henne själv i stället för till ev brister i åklagarens framställning. Jag upplever henne helt enkelt som grälsjuk och det är ingen styrka. Det finns massor med exempel på sådana gliringar, det är väl bara Lisa som slipper undan. Hon insinuerar att NFC och polisen bildat något slags pakt för att sluta upp kring åklagaren, hon beskyller åklagaren för att planera processen med hänsyn till sin egen PR (presskonferensen), så att det gått ut över försvarets planering. Hon t o m antyder att hennes klient jobbat hårdare än en typisk svensk, liksom skuldbelägger hela Sverige för otacksamhet. Media har från början dömt hennes klient, så att han tenderat att ge upp, därav hans ofullständiga svar. Att vid förhör i Litauen visa frun ett foto på liket (hon berättar förstås inte att det var det som hände) framställs som polisbrutalitet, föranledande behov av sjukvård (dvs den förhörda svimmade). Mm mm.

Ja, det tyder inte på någon större erfarenhet mediauppmärksammade mål... Eller någon större erfarenhet av att försvara grova våldsbrottslingar.

Jag tycker nästan lite synd om henne, när hon åtog sig målet kunde hon inte veta vilken uppförsbacke hon skulle få och nu svingar hon vilt omkring sig. Ibland agerar också ombud på klientens uppdrag, klienten vill att vissa åsikter ska framföras och att det ska framgå att man "tar i med hårdhandskarna" mot den orättvisa situation klienten hamnat i, skyldig eller ej.

Som ombud är man i viss mån "tvungen" att ibland föra talan på ett osmidigt sätt - för det är vad klienten vill. Men man kan ju också försöka tala sin klient till rätta och förklara att detta inte gynnar klienten i slutändan.

Personligen skulle jag aldrig komma på tanken att sura, vara sniping, överdriva eller påstå rent nonsens (NFC i "maskopi" med polisen) för det imponerar inte på någon - tvärtom, det ger bara ett oseriöst intryck och gör att ingen tar dig på allvar när du verkligen har något vettigt att säga.
2015-11-01, 18:19
  #94328
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antitrinitarian
"man kan också titta här på den bilden, där ser man Lisas ansikte framifrån och tejpning, här är vänster öga, höger öga är övertejpat och håret går in under tejpen."

sidan 1662.

Jag har inte de bilderna. I min FUP är det sekretess
2015-11-01, 18:20
  #94329
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoogleSEO
Vart framgår det någonstans?
Ingenstans. Det framgår inte att några fimpar tillvaratagits heller. De kan t o m ha tittat men inte hittat. Omnämnandet av fimpar tycks bara vara ett uppslag, som polisen noterat.
2015-11-01, 18:22
  #94330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Inte minst MrFold har framhållit begreppet utredningsekonomi. Man kan inte i någon utredning ha som mål att bringa fullständig visshet i varenda upptänklig detaljfråga. Om Adrianas vittnesmål bedömdes som trovärdigt och övertygande i den kommande rättegången, behövdes inget fimp-DNA. Adriana har ju inte ens sett något rökande. Fimpar hittar man f ö överallt.

Han luktade rök. Detta är ett utav fupens många hål (att fimpen inte undersöktes) och visar att polisen tidigt behäftade sig med ett tunnelseende - faktiskt redan den 8:e.
2015-11-01, 18:22
  #94331
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Han kan vara så lojal mot den han hjälpte att han hellre tar livstids fängelse.

Nu får du sluta fantisera.

Så den egentlige mördaren har inte avsatt några som helst spår av sig själv?

Bara städaren som gör det?

Lisa har mördats av 1 person, NB.

Finns inget som antyder att 2 eller fler var på plats när hon dog.
2015-11-01, 18:22
  #94332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dripatologi
Precis, vad är du frågande till?

Min uppfattning är att kläder/tyger har samma temperatur som omgivningen. De genereras inte värme till kalla ting. Dämpar drag dock.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in