2015-11-01, 11:54
  #94033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoogleSEO
Tunnelsyn
(FB) Hänga för att dö
(FB) Kontrollera Underlagen
Ja han förstår nog heller inte själv varför det är så skönt med makt och kontroll. Han är själv sprucken och tejpad, men vet det gör han.

Tyvärr är ju handlingen i sig själv strikt ovettig ur nästan samtliga tänkbara perspektiv vilket bara lämna små äckliga tunnelgångar med krypande tunnelsyn kvar. Nej det är inte roligt och ... tja ... vad som helst.

Den innehåller en hel del av det där som man inte kan blunda för så länge. Sökte igenom nätet och ser att jag inte heller är ensam om slutsatsen. Den är inte rolig att säga, tvärtom något man drar sig i det längsta för att säga. Men söker man mönstret och den logiska vinkeln till ur vilka perspektiv detta någonsin skulle kunna vara rimligt har man till slut inte så många val.


Han har skrivit om det lite snällare bara. Nero har åtminstonde gourmet och gourmand drag inom disciplinen förefaller det. Men som sagt även om det finns tecken på det är det inget man säger i första taget. Man hoppas att det inte är så tills det inte går längre. Han är kalejdoskopiskt svårartad men saknar inte perspektiv. Så visst går det att se lite vart solen står när skuggan är så helvetes lång. Men någon rolig upptäck är det ju rakt inte.

Titta på den kalla bilden med ett gäng män och en bunden hjälplös kvinna, den kalla observationen ger nog den bästa speglingen av ett kallt analytiskt och nästan vetenskapligt musikaliskt intresse för den bundna kvinnans lidande utifrån just det perspektivet. Ber vi Google om att matcha liknande bilder så levererar Google faktiskt just detta Konserter, orkestrar och föreläsningar.

https://www.google.se/search?hl=sv&tbs=simg:CAESjAEaiQELEKjU2AQaAggADAsQ sIynCBpiCmAIAxIo8Bi9G_1EYxh-rG6oboRuPDrwb7xifO8wvuC_1PL8ct0S_1I La060C-gOxowLJn2WgwOm_1aa8ZHK8vH-GqCYZOz06qhhbH6Z0imOHYy3YODsLtmQOK2wn9T9Cpt2IAIMCx COrv4IGgoKCAgBEgQ ZRLeGDA&tbm=isch&sa=X&ved=0CD8Qsw5qFQoTCL3gyr647cg CFauRcgodYBwP5Q
Algoritmens jämförelse med framträdanden inom klassisk musik, säger också något. Bilden bedöms inte ens som porr. Alltså en skönhet i detta som konstart, men han skulle inte dela den måltiden med någon annan, därför tror jag att han är helt ensam men om det finns flera har de blandats in av hans manipulation band och kärlek. Nej jag skämtar inte och detta är inte roligt. snarare mycket underligt och väldigt annorlunda. Djupt och heligt corny. Man kan naturligtvis inte dra så stora växlar på just det men som med mycket annat här i händelsen är det kanske mer än en tillfällighet. Det är många små och klibbigt svängda tillfälligheter.

Utan att kunna mycket om området gissar jag att den rent pornografiska marknaden är ganska begränsad med tillgång på dylika bilder där den strikt instrumentella, stillheten råder och publikens fascinerade intagande nollställning vittnar om njutningsfullhet av ett högre tillstånd vilket gör att de åser den tortyrliknande processen utan att interagera med den. Man gör ingenting inför recipienten, utan får skyndsamt gå i väg när tunnelsynen bubblar över i bägge ändar, av hänsyn till de holistiska i upplevelsens renhet och för att inte störa processen.

Jag har gärna fel och ser gärna fram mot andra slutsatsers rimlighet. Men sceneriet talar sitt språk, rationell ur andra vinklar är han ju då rakt inte. Måhända någon kastar handsken på det mest besynnerliga sätt. Speglar det som i en silverhinna och låtsas hitta den och dirigerar därmed teaterns dramaturgi som handlingens underlag. För mig är det en kalejdoskopisk tunnelsyn ut i fingerspetsarna och ny tidigare obekant upplevelse.
Återkommer till Lisas DNA på tejprullen, om din teori "gloria" stämmer, har MGM ens såpass gudomligt iinom sig? El tvingades hon att skära bitar, kanske t.o.m tejpa sig själv så han verkligen kände sin allsmäktighet?
2015-11-01, 11:55
  #94034
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MoveToTheBeat
Ursprungligen postat av GoogleSEO


Men den som har ett öga stängt av silvertejp med näsan och munnen vill nog högst sannolikt se vad som händer. och kan komma att be för att få se in i den tunnelsynen. Det kanske kan ge den känsla av mening makt och kontroll som denne eftersträvade.




jag säger inte att detta är osannolikt alls, men jag läste något intressant nu om det kan vara så här också, med åtanke att han har tejpat henne delvis för att inte se henne som "död".

Taget ifrån Fornesic Patholoy Online:

http://www.forensicpathologyonline.com/e-book/asphyxia/hanging

When suspension is incomplete or in the standing posture, asphyxial signs are slight, petechial haemorrhages are relatively uncommon due to the complete obstruction of the arterial system, but are usually present when hanging has been from low point. Sometimes, they are so minute and diffuse that the head and neck have a dusky appearance which may be mistaken for congestion, especially when petechiae are in subcutaneous tissues. They may be complete than usual due to congestion. Te conjunctive are open, and the pupils are usually dilated. If the ligature knot presses on cervical sympathetic, they eye on the same said may remain open and its pupil dilated. It indicates ante-mortem hanging (le facile sympathique).

I den texten står det om drogning för att kunna utföra denna typen av mord.
Eftersom man konstaterat att tejpen placerades efter upphängningen.
Det där med etanolen stör mig och jag tror det har betydelse.
Jag har set på minst tre bilder nu röda dunkar med nån typ av bensin.
Det räcker med tre fyra inandningar för att få effekt.
Det stod en dunk i/vid skåpet man fann Lisa i
2015-11-01, 11:57
  #94035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Inte idag.

Alla länkar verkar slutat fungera.

Jag har FUP i datorn, men saknar kunskap om hur man förmedlar den vidare.


Länken från klurigklurings sida funkar väl fortfarande?
2015-11-01, 11:58
  #94036
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hallongrottan
Alla säger att det är annorlunda och märkligt beteende. Men någon ska ju vara den första, alla mord ser inte likadana ut eller att gärningsmannen är av samma typ. Glöm det.

Bra sagt! Psykologen som var inkopplad säger att denna typen ofta ör helt ostraffad
2015-11-01, 12:03
  #94037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GilGrissom82
Jag har på många ställen i tråden sett teorin att tejpen sattes för LH's ögon så att GM inte skulle behöva se henne i ögonen.

Men jag har inte hittat någon teori om att skälet kan vara det omvända. D.v.s. att GM tejpade för ögonen för att LH inte skulle se honom? Eller någon annan eventuell GM2 som redan väntade i ladan.

Det sistnämde tänker jag kan vara möjlig, eftersom jag tror att det fanns två män i ladan och mjölkrummet.
2015-11-01, 12:06
  #94038
Medlem
Ferry31s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
Det tror jag inte.

Det här är en lustmördare som njuter av dominans, förnedring och att plåga. Både fysiskt och psykiskt. Att få vara herre över liv och död.

Nerijus är samma slags vidriga person som t ex Ulf Olsson.

Och Uffe dömdes väl till psykisk vård efter att han åkte fast runt 2004? Oklart om Nerijus också gör det, men annars har de gemensamt att de är den värsta typens sexualmördare.
2015-11-01, 12:06
  #94039
Medlem
Willow1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MegaTant
Det sistnämde tänker jag kan vara möjlig, eftersom jag tror att det fanns två män i ladan och mjölkrummet.

Jag snöade också in på att ögonen var tejpade, men efter att jag läst om FUP står det inte ögons utan "delar av ansiktet"
Så ögonen var inte tejpade
2015-11-01, 12:08
  #94040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
GWs förutsägelse som rättegångarnas Saida.

Håller med honom.

http://unvis.it/http://www.expressen.se/kronikorer/leif-gw-persson/lisa-holm-bevisen-haller-for-livstids-fangelsestraff/
Nu har han rest sig ur smutsen, borstat av sig och blivit sig själv igen. Snyggt. Lättnad för mig (jobbigt att göra slut med gamla vänner):
http://www.expressen.se/kronikorer/leif-gw-persson/lisa-holm-bevisen-haller-for-livstids-fangelsestraff/
2015-11-01, 12:09
  #94041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Willow1
Jag snöade också in på att ögonen var tejpade, men efter att jag läst om FUP står det inte ögons utan "delar av ansiktet"
Så ögonen var inte tejpade

Ena ögat var tejpat. Minns inte om det var höger eller vänster. Ögonen sitter i ansiktet.

Edit: Höger öga var tejpat. Går att söka i tråden, verkar framkomma under förhör med NB.
__________________
Senast redigerad av julusa 2015-11-01 kl. 12:12.
2015-11-01, 12:15
  #94042
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av julusa
Ena ögat var tejpat. Minns inte om det var höger eller vänster. Ögonen sitter i ansiktet.

Edit: Höger öga var tejpat. Går att söka i tråden, verkar framkomma under förhör med NB.

Ja, det är när NB får se foton på Lisa efter att hon hittats och förhörsledaren pratar med NB om vad man ser på bilderna.
2015-11-01, 12:17
  #94043
Medlem
Vet inte om denna funkar? Till fub, då jag har den öppen!
http://www.homokozo.se/lh-fup.php
2015-11-01, 12:18
  #94044
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av tampam
Hur kan man få tag på FUP förhör med frun och lillbrodern? Hur går man tillväga?

Nerijus Bilevicius misstänkt för mordet på Lisa Holm

Nerijus Bilevicius misstänkt för mord på Lisa Holm

Nerijus Bilevicius misstänkt för mor på Lisa Holm

En räcker, samtliga verkar dock fungera.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in