Citat:
Ursprungligen postat av
Brogueman
ASG!
Alla var ju chelsea boots!
Om det är just svarta chelsea boots du vill ha är det bra att specificera det, istället för att bara säga att du vill ha ett par svarta. Visst, ett par svarta chelsea kan vara bra att ha, men jag skulle inte ha dem i mer formella sammanhang. Sen skulle jag nog gissa att det bara är ettan och tvåan som ens är godkända i den här tråden.
Det är även lite svårt att ge kompletteringsråd om du enbart säger att du har två par bruna. Hur ser de ut?
Om du inte har ett par finskor att ha på mer formella tillställningar är det något i den här stilen du ska ha.
http://www.loake.co.uk/avery.html
Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Keke
Felcitat
Ja, lite otydlighet av mig kanske. Svar ja, det är Chelsea boots jag är ute efter. Skorna du länkade är inte riktigt de jag tänkt mig. Det är alltså inte riktigt ett par "finskor" som jag är ute efter. Mer ett par som passar i vardagen, när man vill se lite välklädd ut. Välklädd definierar säkert du och jag olika, men jag pratar alltså om en fredagskväll på krogen, eller en privat fest hos någon eller kanske en middag hos släkten. Bootsen har även fördelen att man inte får in snö och slask när vintern är i full rulle.
Hittar inte bilder som liknar mina nuvarande bruna. Med båda är i typ mocka (vet helt ärligt inte), med skosnören. Det ena paret är mer vår-sommar-höst skor som jag använder i mina s.k. "formella" sammanhang. Det andra paret är mer ordentliga kängor som jag använder till vardags. Inget fel på dem, men jag känner att jag behöver något lite snyggare.
Kan förtydliga att med "skolan" avses universitet.
Citat:
Visst, självklart bör han någon gång ha ett par svarta plain captoe.. Men, hur ofta kommer han att använda dem med tanke på hur han beskriver sin situation? Bättre att köpa ett par svarta chelsea som är mer användbara till vardags och kan extraknäcka som "formella skor" med lite spitshine.
Det här sammanfattar mina tankar och behov väldigt bra.