2015-10-28, 10:24
  #22345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VanDick
Är lätt att vara självgod och tro att allt är för evigt. Har varit med ett tag och problemet är att vi inte vet, men skulle t ex räntan börjar stiga så kan korthuset falla snabbt. Nu diskuterar de ränteavdragen och troligen kommer fastighetsskatten komma upp på dagordningen förr eller senare. Allting är i perioder, alliansen gynnade den ängsliga medelklassen i storstaden, så var inte fallet innan. Invandringen är en vattendelare men om förnuftet tar över kommer den minskas betydligt och kraven höjas betydligt på de som kommer hit.

Det är också så att politiker och ekonomer är extremt rädda för vad följden skulle bli av ett slopat ränteavdrag. Bättre att lägga dem pengarna på amortering. Det är folk här inne som drar paralleller till 90-talets "bobubbla". Det som skedde där var att det var hög ränta MEN extremt hög inflation så därefter skedde extrema löneökningar och bostadspriserna slutade med att dem ökade ännu mer. Folk har pratat bobubbla i 10-15 års tid och sagt att man bör landa i en hyresrätt för att inte bli "skuldsatt för livet". Dem som sagt så är idag de största förlorarna medan andra med bostadsrätter är vinnarna.
2015-10-28, 10:46
  #22346
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cirkusregeringus
Jag vet att flyktingar inte bor på gatan, men närmast till - de bor i tält. Bubblan brister oavsett flyktingar eller inte, de påverkar inte efterfrågan eftersom staten inte tillhandahåller flyktingar några bostadsrätter.

Jag håller med om att det inte kommer bli vackert när räntorna går upp, inflationen skenar och människor tvingas sälja och bli fattigare.

Citat:
Ursprungligen postat av RiverStyx
Det du inte förstått (slutsats jag drar efter att ha läst hela tråden) är att det vi lite felaktigt kallar en bostadsbubbla egentligen borde kallas en bostadsprisbubbla eller kanske ännu hellre en bostadslånbubbla.

Bubblan består inte i att vi har helt för många bostäder. Precis som du säger råder det brist i attraktiva lägen vilket givetvis, som du påpekar, håller priserna uppe.

Men smäller en lånebubbla spelar det ingen roll. Går räntan på bolån från 1,5% till 5% på kort tid så KOMMER priserna dyka.

Vi har i Sverige en naiv tro på Riksbankens räntebana. När smällen väl kommer så är det omvärldens tro på den svenska ekonomin i helhet som kommer sätta ränteläget.

Ett scenario:

1. Statens finanser går med stora underskott. Detta när vi någon gång 2016-2017 (som Anders Borg förutspådde för flera år sedan) går in i nästa ekonomiska lågkonjunktur. Påspätt av de enorma kostnaderna för den sinnessjuka migrationspolitiken gör detta att statsfinanserna havererar.

2. Omvärlden (globala finansmarknaden) reagerar omedelbart och räntorna på svenska statsobligationer skjuter i höjden. Dvs staten hamnar i ett läge där den saknar pengar OCH det blir väsentligt dyrare att låna nya pengar.

3. Ökad statslåneränta smittar av och bolåneräntorna tar fart uppåt. Smittar också av sig på utlåningen till företag som blir dyrare och företagen skjuter upp investeringar i första läget och gör nedskärningar i andra läget.

4. Staten tvingas spara och höja skatter samtidigt som folk i allmänhet drar åt svångremmmen. Dels då de har mindre pengar över för räntor och skatter äter upp mer av inkomsten och dels av ren oro.

5. Konsumtionen bromsar in kraftigt. Företagen drar ner. Staten sparar. Allt detta gör att arbetslösheten exploderar. Vilket självklart ytterligare drar ner statens skatteintäkter och här kan du börja om på punkt 1.

I en sådan spiral spelar det ingen roll om det är allmän brist på bostäder. Priserna åker ner i källaren ändå. Vilket gör bankernas balansräkningar till rena skräcknovellen.

Om inte annat kan du ju kolla lite på grafen över de nominella bopriserna:

http://4.bp.blogspot.com/-KxZAnT9Tk4k/UtY0E5ka8aI/AAAAAAAAXVI/Boz3a5qh_jo/s1600/reala_bostadspriser_1980-2013p.png

Ser det normalt ut tycker du?

Min personliga tro: det inleds 2016 och blir riktigt hemskt redan under 2017.

Din analys är korrekt förutom på en punkt. Räntan kommer inte att gå upp. Den spiral du beskriver är förstås känd för alla, och är anledningen till att vi har haft nollränta eller minusränta så länge. Räntan kan helt enkelt aldrig höjas, eftersom det skulle orsaka en lågkonjuktur och depression av episka mått.

I ett sånt läge, då medelsvensson tvingas bo på gatan med sin familj, medan nyanlända flyktingar får bo på hotell, så är nästa steg en revolution, eller inbördeskrig om du så vill. Så lugn. Nollräntan är här för att stanna.
2015-10-28, 10:59
  #22347
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hero997
Din analys är korrekt förutom på en punkt. Räntan kommer inte att gå upp. Den spiral du beskriver är förstås känd för alla, och är anledningen till att vi har haft nollränta eller minusränta så länge. Räntan kan helt enkelt aldrig höjas, eftersom det skulle orsaka en lågkonjuktur och depression av episka mått.

I ett sånt läge, då medelsvensson tvingas bo på gatan med sin familj, medan nyanlända flyktingar får bo på hotell, så är nästa steg en revolution, eller inbördeskrig om du så vill. Så lugn. Nollräntan är här för att stanna.

Kan inte räntan gå upp? Vad gör staten om vi måste låna pengar till 5% ränta (dvs man måste höja räntan till 5% för att någon ska köpa statsobligationer) Går i konkurs? Är det bättre?
2015-10-28, 11:01
  #22348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KalmarPoeten
Kan inte räntan gå upp? Vad gör staten om vi måste låna pengar till 5% ränta (dvs man måste höja räntan till 5% för att någon ska köpa statsobligationer) Går i konkurs? Är det bättre?

Sverige kan göra det Grekland inte kunde. Köra igång sedelpressen. Men då ska det ha gått rätt långt.
2015-10-28, 11:07
  #22349
Medlem
biljons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hero997
Sverige kan göra det Grekland inte kunde. Köra igång sedelpressen. Men då ska det ha gått rätt långt.

Fast nu är ju redan sedelpressen igång och den ska öka takten nästa år.

http://www.riksbank.se/sv/Press-och-publicerat/Pressmeddelanden/2015/prm151028/
2015-10-28, 11:15
  #22350
Medlem
Trillskes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XplayeR
Folk har pratat bobubbla i 10-15 års tid
Nej. Hur mycket du än vill intala dig själv lugnande dumheter så blir de inte mer sanna.

Edit: om du undrar varför jag inte svarar på ditt andra inlägg så är det för att det inte ens når en nivå som går att besvara.
__________________
Senast redigerad av Trillske 2015-10-28 kl. 11:35.
2015-10-28, 11:27
  #22351
Medlem
Man måste hålla isär statslåneräntor (marknaden) och reporäntan (riksbanken). Vi har låga statslåneräntor för att marknaden tror att Sverige kommer att hålla låg inflation och därmed stabil vxlkurs, och kräver därmed lite i premie. Om man däremot tror att Sverige kommer få inflation och därmed fallande vxlkurs i framtiden, vill man ha bättre betalt. Om Sverige vill hålla sin vxlkurs höjer man reporäntan och på så sätt signalerar man att inflationen inte kommer ta fart och kronan ligger kvar, men troligare är att man låter vxlkursen falla, dvs man höjer inte reporäntan tillräckligt för att hålla kronan hög.

Då får vi inflation och högre nominalräntor, balansen är mkt svår såklart. Men svenska staten kan inte sätt sin upplåningsränta; men man kan, via riksbanken, påverka sin vxlkurs. Ie man lånar upp dyrare och betalar med sedelpressen.
2015-10-28, 11:31
  #22352
Medlem
Cameltotems avatar
Kör bara KÖÖÖR! Krascha hela välfärden, kan jag slippa betala CSN också kanske, har redan tagit ut alla mina kapital i form av kontanter så känner mig lugn
2015-10-28, 11:31
  #22353
Medlem
Så länge det är bostadsbrist kommer priserna inte gå ner, och det kommer vara brist i minst 10år till.
2015-10-28, 11:34
  #22354
Avslutad
Amorteringskravet än en gång i papperskorgen och fortsatt minusränta från Riksbanken. Det går bra för bubbelbabblarna nu.
2015-10-28, 11:35
  #22355
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Cameltotem
Kör bara KÖÖÖR! Krascha hela välfärden, kan jag slippa betala CSN också kanske, har redan tagit ut alla mina kapital i form av kontanter så känner mig lugn

Känner samma. Var är problemet?
Ansvarsfulla personer har väl sett om sitt hus och slipper bli drabbade av att pappa staten inte längre kommer kunna leverera på silverfat.
2015-10-28, 11:37
  #22356
Bannlyst
Man börjar undra om man är den hjärndöda här?! En etta och en halva på Gärdet kostar 6000kr i månaden med avgift och bank och allt. Jag har en hyresrätt en tvåa och betalar 5600kr i hyra.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in