2015-10-24, 22:36
  #13
Medlem
tronpretendents avatar
Nämnde Westerberg är en het kandidat. Tillsammans med vår allas Reinfeldt har han mejat ner invandringsskepsisen hos Sveriges höger. Feminist är han också. Jag är förvånad över att ingen nämnt Palme. Även om invandringen inte direkt var katastrofal under hans tid lanserade han likväl idén om att Sverige inte längre skulle vara homogent.

Soran Ismail, Åsa Romson och liknande dumhuvuden är knappast värda att nämna i sammanhanget. De har surfat på en destruktiv våg, men är knappast vinden som piskade upp havet.
Citat:
Ursprungligen postat av Asgarvar
Mest skada har Aksel Sandemose gjort i och med formuleringen av Jante-lagen. Den förstörde individualismen i skandinavien och förvekade svensken till att aldrig uttala sig ärligt om det så förskonar han eller henne konflikter. Aksel Sandemose, hands down.
Inte för att jag skulle hållit med dig även om det stämt, men vad Sandemose gjorde var att sätta ett namn på en företeelse som redan existerade, och som han dessutom avskydde.
Citera
2015-10-24, 22:40
  #14
Medlem
Känns som att en majoritet av redaktörer, tidningsägare och ett gäng extra nitiska journalister bör finnas med. Utan mediadreven hade vi aldrig varit i en sådan explosiv situation, och politikerna hade vågat vara politiker.
Citera
2015-10-24, 22:40
  #15
Medlem
Fredrik Reinfeldt är "the man most directly responsible". Om jag skulle skicka en Terminator tillbaka i tiden för att förhindra dagens kaos så är han "the primary target". Hans oresonliga hat gentemot SD ledde till migrationsöverenskommelsen med MP. För att straffa väljarna som röstade in SD i riskdagen så gick han med på Europas mest generösa asylregler.

När han sedan inför valet 2014 höll sitt famösa "öppna era hjärtan"-tal hyllades han unisont av massmedia och hela sjuklövern. Efter det så kunde varken vänsterblocket eller hans allianskamrater yttra ett ord som antydde att de ville strama åt migrationspolitiken.
Citera
2015-10-24, 22:43
  #16
Medlem
Mikeyjamess avatar
Folket bakom Rummet, Makthavarna och Svart Kvinna. Galningar som rättfärdigar rasism mot vita.
Citera
2015-10-24, 22:52
  #17
Medlem
kakburks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dart380
Bengt Westerberg.
Ja, han är utan tvekan den vidrigaste människa som någonsin haft något att säga till om i svensk politik.
Sverige var på rätt väg i invandringsfrågan och hade med Luciabeslutet tajtat till gränserna rejält när Westerberg hotade sina alliansbröder och tjurade till sig öppna gränser och permanenta uppehållstillstånd. Detta slog så pass hårt in i systemet och han genomförde nästan på egen hand ett totalt paradigmskifte.
Han är för övrigt öppen svenskhatare.
Citera
2015-10-24, 22:55
  #18
Medlem
Gift44s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av harrowdownhill
Nu har jag inte följt allt Omar publicerat men hur hamnade han på den här listan? Har fått intrycket att han är genomtänkt och har integritet, åtminstone nu framför han initierad kritik av islamismen.
Enligt en flashbacktråd har han tagit ställning för SDU (FB) Islamisten och antisionisten Mohamed Omar stödjer SDU och Jimmie Åkesson
Var han en PK-inkvisitor tidigare verkar han gjort en omvänding i klass med Paulus .
Kan det vara så att TS tycker alla muslim-namn låter lika och egentligen menar Omar Mustafa?
Citera
2015-10-24, 23:05
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dart380
Bengt Westerberg.
Hans flykt ur soffan när Ian & Bert kommer in i TV-studion är själva födelsen på det som senare blev Stridsåsnans mentala sammanbrott & strategiska Tjernobylolycka DÖ och SD mot 25%. Utan Westerbergs insatser i svensk politik hade SD nog inte ens funnits i riksdagen, S och M hade varit helt överens om en sansad invandringspolitik och hållit de små barnpartierna fast i örat.

Man kanske misstolkade han politik som framgångsrik när det i verkligheten var så att Ny Demokrati begick självmord alldeles av egen kraft samt att asylströmmen minskade.

Lill-Westerberg Ullenhags betydelse för SDs tillväxt kan inte överskattas men man får aldrig glömma vilken fuck-up-gigants axlar han står på.
Citera
2015-10-24, 23:09
  #20
Medlem
Lars Adaktusson

Politisk reporter och programledare i SVT under 90-talet och första halvan av 00-talet.
Ledde samhällsprogrammet Agenda under många år och hade, om han inte varit PK, kunnat ifrågasätta de stora invandringsvolymerna för Sveriges alla ledande politiker.
Men den frågan var inte viktig för Lars.

Lars Adaktusson förtjänar en plats på listan.

https://www.youtube.com/watch?v=hLDICyW2n7k&t=20m9s
Citera
2015-10-24, 23:12
  #21
Medlem
Gabriel-Meijers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pfaltz
Jag tänkte kicka igång en liten omröstning av vilka självutnämnda PK-narcissister som orskat det kaos som Sverige befinner sig i. Vilka räknas egentligen till den "rättrogna" vi-som-vet-bäst-maffia som skoningslöst och diktatoriskt visar förakt för allt och alla som har en avvikande uppfattning? Vilka är de som med en ryggradsreflex visar rasistkortet åt de som i många fall vill föra en konstruktiv debatt? Vilka är de som ljuger och förfalskar fakta för att påskina en verklighet som inte existerar? Vem har gjort Sverige till ett åsiktsmässigt DDR? Vilka är de verkliga hatarna i Sverige, de som nu styr vårt land mot ekonomisk och social undergång? Kort och gott, vem har gjort mest skada? Varför är vi där vi är?

Jag tänkte mig att ni föreslår kandidater och motiverar varför, sen är det upp till var och en att allt eftersom bygga en rankinglista där de värsta PK-svinpälsarna toppar.

Såklart börjar jag med lite förslag (utan inbördes ranking) för att stimulera tankarna:

Henrik Arnstad, Maria Sveland, Åsa Linderborg, Niklas Orrenius, Fredrik Reinfeldt, Gustaf Fridolin, Peter Wolodarski (såklart), Gudrun Schyman, Anders Lindberg, Oisin Cantwell, Henrik Schyffert, Erik Ullenhag, Stefan Löfven, Lena Melin, Lisa Magnusson, Hanna Stjärne, Magnus Betnér, Kakan Hermansson, Mirijam Geyerhofer, Annie Lööf, Mohamed Omar, Rossana Dinamarca, Melena Ernman, Karin Petterson, Özz Nûjen, Fredrik Skavlan...

Som alla ser, så saknas SD-anhängare i listan. Det beror inte på att jag på något vis vill exkludera dem i omröstningen eller har preferenser åt det hållet, absolut inte. Men de passar liksom inte in i PK-mallen. Den här aktiviteten vill jag ska fokusera på de som systematiskt ljugit om tillståndet i landet ur ett PK-perspektiv. Men det är såklart fritt fram att föreslå vem man vill, det är ju det yttrandefrihet handlar om

Vill gärna påpeka att du borde ta en funderare vem som hjälpt de här människorna till makten. Är inte bonnierkoncernen och LOs de verkliga fienderna? Journalisterna är bara knäktarna, vi bör inte kungen sitta i orört bo.
Citera
2015-10-24, 23:13
  #22
Medlem
Pfaltzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gift44
Kan det vara så att TS tycker alla muslim-namn låter lika och egentligen menar Omar Mustafa?
Det verkar vara en förvirrad själ, han Mohamed Omar. Han har slirat hit och dit, senast tycker han väl han tagit avstånd från det han sagt och gjort tidigare.

Själv utlät sig Mohamed Omar så här i en intervju:

”Jag tvivlar på folkmordet i Kambodja utifrån den information jag fått från Jan Myrdal. Däremot är jag säker på att det inte finns något folkmord i Darfur. Det är i stället en sionistisk sammansvärjning för att demonisera islam och för att dra uppmärksamheten från Israels massakrer på palestinier.”

Referens: http://www.d-intl.com/2013/09/02/recension-mohamed-omar-fran-vildsint-islamist-till-kommunist/

Som om detta inte vore nog låter Mohamed Omar i samma intervju världen veta att det i själva verket var USA som låg bakom terrorattackerna 11 september 2001 och att sex miljoner judar inte dog i den nazityska Förintelsen.

Men visst, alla ska välkomnas att göra avbön. Jag överlåter däremot åt panelen att tycka vidare om hans medverkan.
Citera
2015-10-24, 23:15
  #23
Medlem
Pfaltzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gabriel-Meijer
Vill gärna påpeka att du borde ta en funderare vem som hjälpt de här människorna till makten. Är inte bonnierkoncernen och LOs de verkliga fienderna? Journalisterna är bara knäktarna, vi bör inte kungen sitta i orört bo.
Du är välkommen att tycka till och presentera förslag på namn.
Citera
Tinuviels avatar

Moderatormeddelande

Postat av Tinuviel 2015-10-24, 23:19
Moderator
Om inte den här tråden ska hamna i papperskorgen som listtråd krävs att inläggen inte bara innehåller ett namn utan också en motivering till varför namnet ska förekomma i diskussionen.

Sådana inlägg kommer att raderas och de riskerar varning.

// mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in